تلفن: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
ایمیل: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
ورود به تیکتینگ ثبت نام
خدمات IT

تلفن مبتنی بر IP

 

هرآنچه که در رابطه با تلفن مبتنی بر ip باید بدانید!

راهکار IP Telephony تکنیکی است مبتنی بر IP که امکان ایجاد یک شبکه یکپارچه متشکل از Voice و Data را فراهم می آورد. در این شبکه، مشترکینِ IP Telephony دارای تمامی قابلیت های یک PBX بوده و از مزایای اضافی دیگری که پروتکل IP در اختیار میگذارد نیز استفاده می کنند. در ساده ترین حالت میتوان این سرویس را با استفاده از شبکه اینترنت ارائه نمود که برای این کار لازم است تجهیزات خاصی بصورت Gataway یا درگاه، ارتباط لازم بین شبکه های PSTN و اینترنت را برقرار سازند. ارائه سرویس IP Telephony نیاز به یک شبکه Backbone مبتنی بر آی پی و پهنای باند وسیع دارد.

تلفن های مبتنی بر IP بهترین انتخاب شما برای محل کارتان خواهد بود. حتی اگر دفتر کار کوچکی دارید. در این مقاله به توضیحات ابتدایی در مورد تلفن های مبتنی بر IP خواهیم پرداخت و راه اندازی VoIP را بررسی خواهیم کرد. اگر به تازگی برای محل کار خود تلفن تحت شبکه IP خریداری کرده اید، تا انتهای این مطلب با ماه همراه باشید که نکات کلیدی راجع به این تلفن ها را دریابید.

 

در این مقاله میخوانید :

معرفی تلفن مبتنی بر IP

تلفن مبتنی بر IP چگونه کار می کند؟

عملکرد سیستمی تلفن های مبتنی بر IP

تفاوت تلفن های مبتنی بر IP با تلفن های معمولی در چیست؟

تلفن های مبتنی بر IP را در چه مکان هایی باید استفاده کرد؟

چه انتظاراتی باید از تلفن های مبتنی بر IP باید داشته باشیم؟

 

تلفن مبتنی بر IP یا تلفن تحت شبکه چیست؟

قبل از آنکه تلفن های مبتنی بر IP را توضیح دهیم لازم است اطلاعات لازم را در مورد سیستم "پروتکل ارتباط صوتی از طریق اینترنت" یا "VoIP" را در اختیار تان بگذاریم. پروتکل VoIP سیستمی است که به شما اجازه می دهد تماس های صوتی خود را از طریق اینترنت برقرار کنید. در نتیجه تلفن های مبتنی بر VoIP را تلفن مبتنی بر IP یا تلفن تحت شبکه می گویند. این تلفن ها تلفن های فیزیکی هستند که شما بر اساس پروتکل مبتنی بر وب می توانید از آنها استفاده کنید. به احتمال زیاد تلفن های مبتنی بر IP را در بسیاری از ادارات دیده اید بدون آنکه بدانید که تلفن های مبتنی بر IP هستند.

تلفن های تحت شبکه از طریق کابل LAN یا وای فای به سرویس دهنده اینترنتی شما متصل می شوند. این تلفن ها شامل تلفن های رو میزی ساده، تلفن های بی سیم و تلفن های سالن های کنفرانس می شوند که کار های روزمره خود را با آن ها انجام می دهید، با این تفاوت که از تکنولوژی بهتری برای قدرت بخشیدن به کیفیت تماس های شما استفاده می کنند. بیاید باهم تفاوت های تلفن های مبتنی بر IP نسبت به اجداد آنالوگ آن ها یا همان تلفن های خط های خانگی را بررسی کنیم و برتری های تلفن های مبتنی بر IP را دریابیم.

 

تلفن مبتنی بر IP چگونه کار می کند؟

تلفن IP با خواندن سیگنال های آنالوگ صدای شخص، و تبدیل آن ها به سیگنال های دیجیتال کار می کنند؛ سپس سیگنال های دیجیتال تبدیل شده از طریق پهنای باند به عنوان داده ارسال می شوند. به زبان ساده تر تلفن های مبتنی بر IP مکالمه شما را از تلفن گرفته و از طریق سیستم IP از طریق کابل های شبکه انتقال می دهد به اینترنت.

VoIP (همان تلفن تحت شبکه) مکالمه تلفنی را دریافت و از طریق اینترنت انتقال می دهد. میکروفون و دریافت کننده VoIP مشابه پخش کننده های موسیقی کار می کنند؛ به این صورت که صدا را گرفته، تبدیل به سیگنال های دیجیتالی می کنند و آن ها را از طریق شبکه ارسال می کنند. کاری که تلفن مبتنی بر آی پی شما انجام می دهد این است که سیگنال ها را دریافت و پس از پردازش برای شما پخش می کنند.

 

عملکرد سیستمی تلفن های مبتنی بر IP:

سیستم تلفن های مبتنی بر IP به صورت یک پارچه و برای ارسال و دریافت سیگنال ها کار می کنند. این سیستم ها از سه قسمت حیاتی تشکیل شده اند که به آن ها این اجازه را می دهد که با یکدیگر کار کنند و عمل ارسال و دریافت سیگنال ها را انجام دهند:

·       یک تلفن مبتنی بر IP (VoIP)

·       یک IP MBX (مبادله انشعاب خصوصی IP)

·       یک شبکه محلی LAN

نحوه کار کرد سیستمی به این صورت است که تلفن با شناسه (IP) مخصوص خود از طریق شبکه محلی با اینترنت ارتباط گرفته و به ارائه دهنده سرویس وصل می شود. همانطور که گفته شد تلفن های تحت شبکه IP از طریق انتقال اطلاعات از طریق اینترنت کار می کنند که در مقایسه با تلفن های قدیمی که با خط تلفن و مدار های مدور سرعت و کیفیت بالا تری دارند.

 

تفاوت تلفن های تحت شبکه با تلفن های معمولی در چیست؟

زمانی که از تلفن های قدیمی خود را به تلفن های مبتنی بر IP تغییر می دهید خط قدیمی شما دیگر کاربردی ندارد (مگر آنکه بخواهید از تبدیل استفاده کنید که این راه کار به دلیل کاهش کیفیت خط توصیه نمی شود). ممکن است فکر کنید تلفن های مبتنی بر IP شبیه به تلفن های آنالوگ (قدیمی) کار می کنند. و تفاوت تنها در انتقال سیگنال است؛ پس تفاوت آن با تلفن های قدیمی چیست؟ تفاوت در این است که تلفن های مبتنی بر آی پی سیگنال ها را به صورت دیجیتال ارسال می کنند و تلفن های خط معمولی به صورت آنالوگ که بسیار محدود است. برتری سیگنال دیجیتال نسبت به سیگنال های معمول این است که در هر زمانی سیگنال ها از طریق اینترنت منتقل می شوند در نتیجه نیازی به جعبه تقسیم و کابل ندارید و همین باعث می شود که هزینه ای برای خطوط تلفن که توسط مخابرات از شما گرفته می شود پرداخت نکنید. هزینه های کلی به کنار، بیایید ببینیم دیگر چه مزیت هایی تلفن های IP تحت شبکه دارند:

 

چرا تلفن های تحت شبکه IP

در خواست برای تلفن های مبتنی بر IP روز به روز در شرکت های بزرگ و کوچک بیشتر می شود. زیرا برتری های آن کاملا واضح و قابل اتکا هستند. از دید یک رئیس شرکت برتری های تلفن VOIP به سه قسمت تقسیم می شوند:

·       همان حس و حال: تفاوت در این تلفن های جدید نسبت به تلفن های قدیمیتر در ظاهر نیست، بلکه در کیفیت کار کرد است. تلفن های مبتنی بر IP بسیار مشابه تلفن های آنالوگ هستند. با وجود اینکه باید با شکل و شمایل جدید تری وارد بازار شوند اما دقیقا همان فضا را روی میز شما را اشغال می کنند؛ پس نیازی نیست نگران جای گیری اضافه آن ها باشید. همینطور آنکه گوشی اصلی از تلفن جد می باشد که به سادگی می توانید آن را جا به جا کنید. و از همه مهمتر آن است که نیازی به آموزش جدید به کارمندان خود ندارید و تمامی اجزا مانند تلفن های معمولی و قدیمی است؛ تمامی دکمه ها، صفحه ها و...

·       تماس های نامحدود همزمان: در تلفن های قدیمی تر زمانی که میخواستید در حین مکالمه تماس دیگری برقرار کنید می بایست با شماره دیگری تماس می گرفتید. اما با تلفن های تحت شبکه نیاز به خط دوم ندارید و به سادگی می توانید بی نهایت تماس همزمان برقرار کنید بدون نیاز به قطع کردن تماس فعلی. و برای زمانی که خط شما مشغول است می توانید از قابلیت "صف" استفاده کنید.

·       صرفه جویی در هزینه: اگر یکی از صاحبان تجارت در نظر دارد که سیستم تلفن های خود را بروز کند و هزینه ها را در بلند مدت کاهش دهد؛ تلفن مبتنی بر IP بهترین گزینه است. تلفن تحت شبکه IP از اینترنت برای برقراری تماس تلفنی استفاده می کنند که به این معنی است که شما نیازی به هزینه های سیم کشی های طولانی داخل و خارج از محل کار خود ندارید. شما به سادگی می توانید از اینترنتی که از پیش برای محل کار تهیه کرده اید استفاده کنید و حتی تماس های رایگان درون شبکه ای داشته باشید.

برخی دیگر از امکانات و مزایای استفاده از شبکه IP Telephony به شرح زیر میباشد:

- کاهش هزینه مکالمات
- کاهش هزینه نگهداری سیستمها
- قابلیت افزایش ظرفیت با هزینه کم
- ارائه سرویس کنفرانس های چند جانبه
- استفاده بهینه از پهنای باند و کانال های انتقال
- امکان برقراری ارتباط بین مشترکین تلفنی و کامپیوتر
- قابلیت استفاده برای تمام رسانه های شامل صوت، تصویر و داده
- ترکیب کلیه سرویس هایی مثل ایمیل، Voice Mail و یکپارچه نمودن سرویس ها

امروزه اجرای سیستم IP Telephony برای سازمانهایی که دارای شماره های داخلی هستند و همچنین دارای بستر شبکه IP مناسب هستند بسیار مقرون به صرفه میباشد، به این دلیل که میتوانند با ایجاد تلفن در بستر آی پی، تلفن داخلی درون سازمانی خود را با کیفیت عالی در اختیار کاربران قرار دهند.

 

تلفن های مبتنی بر IP را در چه مکان هایی باید استفاده کرد؟

یکی دیگر از قابلیت های کلیدی تلفن های مبتنی بر IP این است که شما می توانید از آن ها در هر مکانی که به اینترنت دسترسی دارید استفاده کنید. تلفن مبتنی بر IP نیازی به یک فضای فیزیکی یا دفتر ندارد. شما می توانید تلفن را از برق بکشید و به سادگی به محل دیگری بروید و دوباره آن را به برق وصل کنید بدون آنکه هیچ کدام از تنظیمات شما تغییری کرده باشد. هم چنین این این قابلیت برای افرادی که رفت و آمد زیادی حین کار کردن دارند بسیار مفید است. قابلیت قابل حمل بودن تلفن های IP برای کسانی که محل کار خود را مدام تغییر می دهند و کسانی که از راه دور و در منزل کار می کنند نیز بسیار مفید است.

 

چه انتظاراتی باید از تلفن های مبتنی بر IP باید داشته باشیم؟

خوشبختانه حتی در صورتی که شرکت ارائه دهنده سرویس تلفن مبتنی بر وب تمام سرویس خود را به یک VoIP جدید نیز انتقال دهد شما نیازی به تغییر در سیستم کاری خود ندارید و تمامی کار های خود را طبق روال سابق می توانید پیش ببرید.

در صورت نیاز به بروز رسانی نیز، بروز رسانی به صورت آنی و غیر حضوری انجام می شود. پس نیازی به حضور نیروی کار اضافی و منتظر ماندن تکنیسین در محل نیست و بسیاری از دردسر های معمول تلفن های آنالوگ قدیمی را نخواهید داشت.

کلیدی ترین استفاده تلفن های مبتنی بر IP (VoIP) در فواید دراز مدت و به حداقل رساندن هزینه های مربوطه، مدرنیته کردن سیستم تماس تلفنی محل کارتان، سادگی در استفاده، هزینه نگهداری بسیار پایین و در نهایت کارایی بسیار بیشتر است.

امتیاز دهید:
(۴.۰ / ۵)
تعداد آرا: ۴
برچسب ها:
۵
تلفن IP
۴ خرداد ۱۳۹۸     بازدید: ۵۴۱۷
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۴۸
امنیت نرم افزار
۴
تعمیر سرور
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف