پنج شغل جذاب مرکز داده در سال 1403

دسته‌بندی بلاگ
فهرست مطالب

معرفی پنج شغل جذاب مرکز داده

دنیای مراکز داده باعث شده تا مشاغل جذابی پیش‌روی متخصصان ماهر فناوری اطلاعات قرار داشته باشد. این حوزه از دنیای فناوری اطلاعات در مقایسه با دیگر حوزه‌ها کمترین نشانه از رکود را دارد. به‌طوری‌‌که هرساله کسب‌وکارهای زیادی درخواست‌های شغلی برای جذب متخصصان این حوزه منتشر می‌کنند. تحلیل‌گران انتظار دارند صنعت مرکز داده (دیتاسنتر) و هزینه‌های مرتبط به آن تا سال 2028 به رقم 200 میلیارد دلار برسد. به‌زبان ساده این رقم نشان می‌دهد که این صنعت به پرسنل بیشتری برای طراحی، استقرار، مدیریت و ایمن‌سازی مراکز داده جدید نیاز خواهد داشت. مهم نیست در حوزه‌ای مشغول به کار هستید که مرتبط با زیرساخت‌ و مرکز داده است یا به دنبال ورود به بازاری هستید که بیشترین نرخ رشد را دارد. اصل مهمی که باید به آن دقت کنید، این است که چه مشاغلی در این حوزه پر سود خواهند و بود و سازمان‌ها به دنبال جذب چه متخصصانی خواهد بود. در ادامه پنج شغل جذاب مرکز داده و البته پردرآمد را بررسی خواهیم کرد.

۱. مهندس زیرساخت مرکز داده

مهندسان زیرساخت مراکز داده، مسئولیت طراحی و استقرار زیرساخت مرکز داده را دارند و به‌طور میانگین حقوق 147 هزار دلار در سال دریافت می‌کنند. این مهندسان وظایف مختلفی را باید انجام دهند که از مهم‌ترین آن‌ها به موارد زیر باید اشاره کرد.

 • استقرار و نگه‌داری از زیرساخت‌های مرکز داده
 • نظارت بر عملکرد رک‌سرورها، کابل‌کشی‌های درون رک‌ها، پنل‌های توزیع برق و سوئیچ‌ها
 • عیب‌یابی و تعمیر سخت‌افزار و انجام به‌روز‌رسانی، بازسازی و یکپارچه‌سازی

۲. معمار شبکه مرکز داده سازمانی

معماران مرکز داده از متخصصان مهم و ارزشمند به شمار می‌روند که مسئولیت نقشه‌کشی و نظارت بر پیاده‌سازی مرکز داده را بر عهده دارند. این افراد نقشه‌های پیچیده مراکز داده را ترسیم می‌کنند تا در ادامه مهندسان شبکه، فرآیند پیاده‌سازی و راه‌اندازی را انجام دهند. امروزه سازمان‌های بزرگی مثل Nvidia به دنبال جذب این متخصصان هستند. معماران مرکز داده به طور میانگین 188 هزار دلار در سال دستمزد دریافت می‌کنند. مسئولیت‌های این متخصصان به شرح زیر است:

 • بررسی، تحلیل و طراحی معماری مدنظر مشتریان و سازمان‌ها.
 • تعریف و اجرای استراتژی‌های مدیریت داده‌ها، تامین امنیت و حفظ حریم خصوصی، خط‌مشی‌ها و اصول حاکمیتی.
 • آماده‌سازی طرح و برنامه‌ برای استفاده از فناوری‌ها و پروتکل‌های جدید و نحوه پیاده‌سازی آن‌ها در مرکز داده

۳. مدیر عملیات فناوری اطلاعات مرکز داده (دیتاسنتر)

با توجه به این‌که هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) در سال 1403 ترند روز دنیای تجارت خواهند بود، شرکت‌های بزرگی مثل مایکروسافت، خدمات داده آمازون و گوگل به دنبال جذب مدیران عملیات مرکز داده خواهند بود. این متخصصان به شکل میانگین 129 هزار دلار در سال حقوق دریافت می‌کنند. این متخصصان مسئولیت انجام کارهای زیر را بر عهده دارند.

 • مدیریت عملکرد تیمی متشکل از متخصصانی با مهارت‌های مختلف که در بخش‌های مختلف مرکز داده مشغول به کار هستند.
 • حصول اطمینان از عملکرد کارآمد مرکز داده و خدمت‌رسانی بدون مشکل آن و نظارت بر شیفت‌بندی افراد و لجستیک سخت‌افزار.
 • ارائه مشاوره، مستندسازی و مدیریت خط‌مشی‌ها و رویه‌ها برای تطابق با بهترین شیوه‌های صنعت و رعایت توافق‌نامه‌های سطح خدمات (SLA).

۴. مدیر پایگاه داده

مدیران پایگاه داده را باید از متخصصان بسیار کلیدی و مهم مراکز داده توصیف کنیم، که وظیفه نظارت بر استقرار و مدیریت پایگاه‌های داده را بر عهده دارند. تقریبا تمامی شرکت‌هایی که میزبان مراکز داده هستند، نیازمند استخدام این افراد هستند تا تراکنش‌های انجام شده روی پایگاه‌های داده بدون مشکل انجام شوند. به همین دلیل شرکت‌ها در رقابت هستند که برترین استعدادهای این حوزه را جذب کنند. مدیران پایگاه داده به‌طور متوسط 77 هزار دلار در سال درآمد دارند و به سازمان‌ها در انجام وظایف زیر کمک می‌کنند.

 • مدیریت بر سرورهای پایگاه داده مثل MySQL، MariaDB، PostgreSQL  و Microsoft SQL Server و انجام کارهایی مثل نصب، وصله، ارتقا و نظارت بر عملکرد آن‌ها.
 • به‌کارگیری نرم‌افزار‌های تله‌متری به منظور مدیریت بر مجموعه‌ای از سرورها با هدف پیاده‌سازی یک محیط پایدار برای میزبانی داده‌ها.
 • آماده‌سازی اسکریپت‌ها، به‌روز‌رسانی و تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات پایگاه داده.
 • برطرف کردن مشکلات بحرانی سرورها با هدف استمرار فعالیت‌های تجاری

۵. تکنسین مرکز داده

تکنسین‌های مرکز داده به طور متوسط 91 هزار دلار در سال درآمد دارند و یکی از مشاغل موردنیاز صنعت مرکز داده هستند. امروزه، شرکت‌هایی مثل گوگل، مایکروسافت، اوراکل و تسلا همگی به دنبال استخدام تکنسین‌های مرکز داده هستند. در حالی که شرح وظایف این موقعیت شغلی به نوع شرکت بستگی دارد، اما در حالت کلی سازمان‌ها از تکنسین‌های مرکز داده انتظار دارند وظایف زیر را انجام دهند.

 • استقرار و نگه‌داری از سرور مرکز داده و زیرساخت شبکه
 • پیاده‌سازی و اجرای پروتکل‌های امنیتی برای محافظت از دارایی‌های مرکز داده و جلوگیری از دسترسی‌های غیرمجاز
 • عیب‌یابی مشکلات مرکز داده در حوزه سخت‌افزار، شبکه و نرم‌افزار
اشتراک‌گذاری:
برای ثبت نام در خبرنامه، عضو شوید.
مطالب مشابه
برای دریافت مشاوره و یا اطلاع از قیمت، با ما در تماس باشید.