استراتژی‌هایی برای استفاده بهتر از فضای دیتاسنتر

دسته‌بندی بلاگ
فهرست مطالب

این استراتژی‌ها کمک می‌کنند از فضای دیتاسنتر به بهترین شکل استفاده کنید

رشد روزافزون تجهیزات متصل به شبکه باعث شده ما نیازمند ظرفیت‌های محاسباتی و فضای ذخیره‌سازی بیشتری باشیم تا بتوانیم فعالیت‌‌های تجاری را بدون مشکل انجام دهیم. این در حالی است که بسیاری از دیتاسنترها در فضایی محدود مستقر شده‌اند و امکان‌ گسترش‌پذیری آن‌ها به سادگی وجود ندارد. در ادامه آشنا می‌شوید که چطور می‌توان فضای دیتاسنتر را به بهترین شکل کم نمود.

 

دیتاسنتر، شاهراه تبادل اطلاعات به شمار می‌روند و اگر آن‌ها را ستون فقرات سازمان‌ها توصیف کنیم، اغراق نکرده‌ایم. مهم نیست مرکز داده خود را به شکل درون سازمانی پیاده‌سازی می‌کنید یا تجهیزات زیرساخت فناوری اطلاعات را به یک مرکز داده خارج از سازمان برده و از راهکار هم‌مکانی (colocation) استفاده می‌کنید، در هر دو صورت باید توانایی استفاده بهینه از فضای فیزیکی مرکز داده را داشته باشید. هنگامی که صحبت از افزایش فضای فیزیکی مرکز داده به میان می‌آید، اولین مشکلی که با آن روبرو می‌شویم، افزایش هزینه‌ها است. بنابراین، اگر بتوانیم از همان ابتدای طراحی دیتاسنتر یا اتاق سرور، از فضای فیزیکی به شکل بهینه‌ای استفاده کنیم، به شکل قابل توجهی در هزینه‌ها صرفه‌جویی به عمل خواهیم آورد و بدون مشکل قادر به افزایش ظرفیت محاسباتی و ذخیره‌سازی از طریق استقرار رک‌ سرورها خواهیم بود. بر همین اساس، در این مقاله مفتاح رایانه افزار تصمیم گرفتیم به معرفی برخی از راهکارهایی بپردازیم که کمک می‌کنند به شکل کارآمدتری از فضای فیزیکی مرکز داده استفاده کنید و مهم‌تر از آن تجهیزات را به گونه‌ای مستقر کنید که امکان دفع گرمای آن‌ها وجود داشته باشد. با ما همراه باشید تا این راهکارها را مورد بررسی قرار دهیم.

ارزیابی توان فعلی تجهیزات سرمایشی و پنل‌های توزیع برق مرکز داده

بدون تردید به دفعات مشاهده کرده کردید، کمبود تجهیزات توزیع برق یا تجهیزات سرمایشی، باعث شده تا شرکت‌ها رک‌‌سرورهای کمتری در یک مرکز داده، نصب کنند. وقتی فرآیند طراحی و پیاده‌سازی مرکز داده انجام می‌شود، همه چیز در شرایط مطلوب قرار دارد. با این‌ حال، هنگامی که صحبت از ارتقا و مقیاس‌پذیری به میان می‌آید، کارها به یکباره پیچیده می‌شوند و در برخی موارد نیز انجام چنین کاری وجود نخواهد داشت. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم در زمان طراحی، به میزان برق مصرفی مرکز داده و تجهیزات سرمایشی مورد نیاز رک‌ها در زمان حال و آینده دقت کنید تا مشکلی از این بابت در آینده نداشته باشید. به‌طور مثال، بهتر است از پنل‌های توزیع برق سه فاز به جای تک فاز استفاده کنید. در ارتباط با تجهیزات سرمایشی PAC پیشنهاد می‌شود از کمپرسورهای با سرعت متغیر که از فناوری اینورتر برای کنترل OPEX استفاده می‌کنند بهره ببرید تا در آینده مشکلی از بابت ظرفیت به وجود نیاید.

فضای دیتاسنتر

تجهیزاتی خریداری کنید که ظرفیت و اندازه مناسب دارند

هنگامی که نوبت به خرید تجهیزات مخصوص دیتاسنتر می‌رسد، اصل مهمی که باید به آن دقت کنید این است که هرچه تجهیزات و سرورها کوچک‌تر باشند، به همان نسبت فضای کمتری اشغال کرده و هزینه کمتری برای خرید متحمل خواهید شد. متاسفانه، برخی از شرکت‌ها تصور می‌کنند خرید تجهیزات کوچک‌تر به معنای ظرفیت محدود است، اما در عمل این‌گونه نیست. اگر کمی تحقیق کنید و تجهیزاتی که کمترین فضا را اشغال کرده، اما بازده بالایی دارند را خریداری کنید، متوجه خواهید شد که رعایت همین اصل ساده تا چه اندازه صرفه‌جویی در هزینه‌ها و فضای دیتاسنتر را به همراه خواهد داشت. همچنین، در ارتباط با رک‌‌ها نیز توصیه می‌کنیم از رک ‌سرورهای مجهز به جدیدترین فناوری‌ها استفاده کنید که طراحی بهینه‌ای دارند و فضای آزاد خوبی برای نصب تجهیزات مختلف در اختیارتان قرار می‌دهند.

بیشترین طول عمودی و کمترین فضای افقی

یکی از روندهای مهمی که در چند سال اخیر مورد توجه شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار گرفته است، فرآیند توسعه دیتاسنترها به شیوه عمودی به جای افقی است. رویکردی که افزایش ظرفیت و تراکم، بدون اشغال فضای زیاد را به همراه دارد و دقیقا همان چیزی است که اپراتورهای دیتاسنترها به دنبال آن هستند. به بیان دقیق‌تر، به‌کارگیری رک‌های 48، 50 و 41 یونیتی به جای رک‌هایی که ابعادی کمتر از 45 یونیت دارند یا رک‌ مونت‌ها اجازه می‌دهند تا 14 اینچ از فضای عمودی مراکز داده، به شکل بهتری استفاده کنید، بدون آن‌که نیازی به فضای فیزیکی جدید داشته باشید.

کابل‌های با قطر کمتر برای بهبود فضای دیتاسنتر

تقریبا همه مراکز داده با مشکل کابل‌هایی روبرو هستند که ضخامت زیادی دارند و دردسرهای مختلفی را به‌وجود می‌آورند. یکی از مسئولیت‌های مهم طراحان دیتاسنتر، معماران و مهندسان شبکه، انتخاب کابل‌هایی با قطر مناسب است. در فرآیند کابل‌کشی ساخت‌یافته، توجه به استفاده درست از فضای فیزیکی اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از کابل‌هایی که اندازه OD کمتری دارند استفاده می‌شود تا فضای ارزشمند مرکز داده بیهوده اشغال نشود و امکان نصب رک‌های بیشتر به وجود آید. علاوه بر این، فرآیند مدیریت کابل‌های با قطر کمتر، ساده‌تر است و با مشکلاتی همچون شکستگی کمتر روبرو می‌شوند. اصل مهم دیگری که باید در این زمینه به آن دقت کنید، انتخاب کابل‌های رنگی است که فرآیند شناسایی و عیب‌یابی را ساده‌تر می‌کنند. به طور مثال، می‌توانید کابل‌هایی که فرآیند اتصال هر بخش از ساختمان را برقرار می‌کنند را به شکل موقت یا دائمی قطع کنید.

فضای دیتاسنتر

به‌کارگیری تجهیزات سرمایشی کارآمد و نظارت دقیق بر دمای محیطی

تجهیزات سرمایشی نقش کلیدی در افزایش طول عمر تجهیزات مرکز داده دارند. آمارها نشان می‌دهند سامانه‌های سرمایشی CRAC در زمینه مدیریت تعداد زیاد رک‌ها و سرورها و زمانی که چگالی‌ تجهیزات زیرساختی افزایش پیدا می‌کند با محدودیت روبرو هستند و در نتیجه قادر به دفع مطلوب گرمای تولید شده نیستند. در دیتاسنترهایی که تراکم رک‌سرور زیاد است، کارآمدترین راهکار، راهروی گرم و سرد است که همواره دما را در یک بازه زمانی مشخص نگه می‌دارند. این مسئله در ارتباط با کاهش دمای سرورها نقش کلیدی دارد. اتخاذ یک استراتژی سرمایشی دقیق و کارآمد نه تنها طول عمر تجهیزات را بیشتر می‌کند، بلکه صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها را به همراه خواهد داشت و اجازه می‌دهد همسو با افزایش حوزه فعالیت‌های تجاری، تعداد رک‌ها را بیشتر کرده و به بالاترین سطح از تراکم دست پیدا کرد. یک سامانه سرمایشی غیراصولی یا انتخاب یک مدل اشتباه، باعث می‌شود در صورت نیاز به افزایش ظرفیت، مجبور شوید مساحت مرکز داده را بیشتر کنید تا بتوانید با نصب تجهیزات بیشتر، دمای مرکز داده را در وضعیت مطلوب نگه دارید.

خاموش کردن تجهیزات بدون استفاده

متاسفانه، در برخی موارد، سرپرستان مرکز داده یا کارمندان واحدهای مختلف فراموش می‌کنند تجهیزاتی که بدون استفاده هستند را خاموش کنند. ما شاهد هستیم در یک مرکز داده عادی تعداد زیادی از سرورها با کمتر از نصف توان واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از راهکارهای کارآمد در زمینه بهینه‌سازی فرآیندهای عملیاتی و صرفه‌جویی در فضا، استفاده از راه‌حل‌های مجازی و در ادامه خاموش کردن تجهیزاتی است که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. حذف تجهیزات بدون استفاده یا تجهیزاتی که استفاده کمی از آن‌ها می‌شود آزادسازی فضای فیزیکی را به همراه داشته و باعث می‌شود برق کافی برای تجهیزات سرمایشی در دسترس باشد. هنگامی که سرور بدون استفاده‌ای روشن است، به شکل مستمر برق مصرف می‌کند و نیازمند کاهش دما است. بنابراین، به شکل مستقیم روی مصرف انرژی و طول عمر سامانه‌های سرمایشی تاثیرگذار خواهد بود. رویکردی که در بلندمدت افزایش هزینه‌ها را به همراه خواهد داشت. حال اگر از یک PDU هوشمند استفاده شود، قادر خواهید بود تجهیزات بدون استفاده یا کم کار را شناسایی کرده و به شکل موقت از مدار خارج کنید.

DCIM کارآمدترین راهکار برای مدیریت زیرساخت مرکزداده

در بیشتر موارد، سرپرستان مرکز داده با افزودن یک سرور جدید، غیر فعال‌ کردن یا حذف یک سرور قدیمی، فراموش می‌کنند که فرآیند مدیریت و نظارت بر سرورها فراتر از آن چیزی است که تصور می‌کنند و در نتیجه زیرساخت را به سمت ناپایداری سوق می‌دهند. هنگامی که فرآیند مدیریت بر سرورها در یک مرکزداده به شکل ضعیفی انجام شود، شبکه سازمانی به سرعت عملکردش کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که سرورها به‌روز هستند، از اطلاعات روی آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه شده، تجهیزات به سامانه برق اضطراری متصل شده‌اند و گزارش‌های روزانه‌ای در ارتباط با عملکرد آن‌ها آماده می‌شود. نکته مهمی که باید در این بخش به آن اشاره داشته باشیم این است که حذف سرورهای قدیمی و افزودن سرورهای نسل جدید به معنای بهبود راندمان بوده و فرآیند مدیریت ترافیک شبکه را کارآمدتر می‌کند. اگر میزبان یک مرکزداده سنتی و قدیمی هستید، تقریبا هر یک از نکاتی که به آن‌ها اشاره شد برای شما یک چالش بزرگ به شمار می‌روند که روند مدیریت را سخت می‌کند. مورد مهم دیگری که باید به آن اشاره داشته باشیم استفاده از ابزارهای مدیریت مرکز داده (DCIM) و نظارت بر زیرساخت از طریق راه‌حل‌های SNMP/Modbus است که همواره دسترسی به جدیدترین گزارش‌ها در ارتباط با راندمان و وضعیت سرورها را امکان‌پذیر می‌کنند. به طور کلی، ابزارهای DCIM فرآیند نظارت بر مرکزداده را به شکل قابل توجهی ساده کرده و اجازه می‌دهند بر مصرف برق مرکز داده و تجهیزات سرمایشی نظارت دقیقی اعمال کنید.

نقش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در بهبود عملکرد مراکز داده

هوش مصنوعی با سرعت کم سابقه‌ای صنایع را دست‌خوش تغییرات مهم می‌کند و تاثیرات قابل توجهی بر صنعت مرکز داده داشته است. ابزارهای هوشمند از طریق خودکارسازی انجام برخی از کارها، فرآیند نظارت بر مرکز داده را به شکل قابل توجهی ساده کرده‌اند. همچنین، هنگام طراحی نقشه مرکز داده امکان استفاده از این ابزارها وجود دارد که باعث کاهش خطاهای انسانی می‌شود. اگر در گذشته فرآیند عملیاتی کردن یک مرکز داده به 200 نفر متخصص نیاز داشت با استفاده از هوش مصنوعی این تعداد به چیزی نزدیک به 25 نفر کاهش پیدا کرده است. همچنین، نباید از این نکته مهم غافل شویم که ابزارهای هوشمند، عملکرد بسیار بالایی در تخمین و پیش‌بینی نیازهای آینده دارند و اجازه می‌دهند همواره یک قدم جلوتر از نیازهای خود گام بردارید.

اشتراک‌گذاری:
برای ثبت نام در خبرنامه، عضو شوید.
مطالب مشابه
برای دریافت مشاوره و یا اطلاع از قیمت، با ما در تماس باشید.