پشتیبانی شبکه​ چیست؟

دسته‌بندی بلاگ
پشتیبانی شبکه
فهرست مطالب

پشتیبانی شبکه

هنگامی که شبکه به درستی مستقر شد، نوبت به نگه‌داری و پشتیبانی شبکه می‌رسد که از اقدامات مهم در این زمینه باید به برنامه‌ریزی برای نگهداری دوره‌ای، پشتیبان‌گیری از داده‌ها و رفع مشکلات فنی اشاره کرد.

فرآیند طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری به چه صورتی است؟

طراحی و اجرای شبکه کامپیوتری مستلزم انجام یکسری اقدامات زیربنایی است تا کلاینت‌های عضو شبکه بدون مشکل قادر به ارسال و دریافت اطلاعات باشند. این فرآیند با نیازسنجی و تعیین الزامات شبکه آغاز می‌شود که شامل محاسبه تعداد کلاینت‌ها، تعداد کاربران، نوع و حجم داده‌ها، نیازمندی‌های امنیتی و دسترسی، پهنای باند مورد نیاز و عوامل مرتبط است. در ادامه باید طرحی برای شبکه آماده شود که از آن جمله نقشه و معماری، تعیین ساختار فیزیکی و منطقی شبکه، مکان‌هایی که قرار است تجهیزات نصب شوند و تعیین نوع اتصالات فیزیکی است. بعد از طراحی، فرآیند نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه انجام می‌شود که از آن جمله باید به استقرار رک‌ها، سوئیچ‌ها، روترها، فایروال‌ها و کابل‌های شبکه اشاره کرد. هنگامی که تجهیزات نصب شوند، باید فرآیند پیکربندی و آزمایش شبکه انجام شود. از آزمایش‌های مهم در این زمینه باید به بررسی اتصالات، تنظیمات آی‌پی و اعمال خط‌مشی‌های امنیتی اشاره کرد. هنگامی که شبکه به درستی مستقر شد، نوبت به نگه‌داری و پشتیبانی شبکه می‌رسد که از اقدامات مهم در این زمینه باید به برنامه‌ریزی برای نگهداری دوره‌ای، پشتیبان‌گیری از داده‌ها و رفع مشکلات فنی اشاره کرد.

اطلاعات اولیه و مفید در مورد شبکه

شبکه چیست، از شبکه و اتصالات آن چه می‌دانید؟ چه اطلاعاتی درباره روش‌های پیاده‌سازی شبکه و پشتیبانی شبکه دارید؟ کسب دانش در مورد پرسش‌های فوق باعث می‌شود تا اطلاعات اولیه‌ای در ارتباط با زیربنای شبکه به دست آورید. شبکه در ساده‌ترین تعریف به مجموعه‌ای از دستگاه‌ها، سیم‌کشی‌ها، نرم‌افزارها و پروتکل‌هایی گفته می‌شود که در تعامل با یکدیگر امکان انتقال و تبادل داده‌ها بین دستگاه‌ها را فراهم می‌کنند. به بیان دقیق‌تر، شبکه‌ها به عنوان یک زیرساخت ارتباطی، امکان ارسال و دریافت اطلاعات بین کامپیوترها، سرورها، دستگاه‌های موبایل و دستگاه‌های دیگر را فراهم می‌کنند. شبکه‌ها می‌توانند به صورت محلی در یک محیط کوچک مانند یک خانه یا دفتر کار یا در مفهوم گستره‌تر در قالب شبکه‌های شهری، گسترده و در نهایت اینترنت ظاهر شوند. شبکه‌ها مزایای مهمی در اختیار ما قرار می‌دهند که از آن جمله باید به اشتراک‌گذاری منابع، افزایش بهره‌وری، افزایش امنیت اطلاعات و ارتباطات، امکان ارائه خدمات مرکزی و تسهیل ارتباطات میان افراد و سازمان‌ها اشاره کرد.

پشتیبانی شبکه

در پیاده‌سازی و پشتیبانی شبکه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

۱. دسته بندی شبکه

در فرآیند پیاده‌سازی و پشتیبانی شبکه، توجه به چند نکته مهم و اساسی ضروری است. اولین نکته مهم، پیکربندی تنظیمات امنیتی است. به‌عنوان یک کارشناس شبکه باید اطمینان حاصل کنید شبکه بر مبنای روش‌ها و تکنولوژی‌های امنیتی کارآمد محافظت می‌شود. این فرآیند شامل استفاده از فایروال‌ها، رمزنگاری اطلاعات، نظارت بر دسترسی کاربران و به‌روزرسانی منظم تجهیزات و نرم‌افزارها است. همچنین، پشتیبانی و نگه‌داری مستمر از شبکه اهمیت زیادی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، پیشنهاد می‌شود از پشتیبان‌گیری دوره‌ای از داده‌ها و تنظیمات شبکه غافل نشوید و در صورت بروز خطاها یا مشکلات فنی در کوتاه‌ترین زمان به فکر راهکاری برای حل آن‌ها باشید. همچنین، نگهداری و به‌روزرسانی تجهیزات و نرم‌افزارهای شبکه نیز باید به‌طور دوره‌ای انجام شود تا مسائل امنیتی برطرف شوند و عملکرد شبکه در بهترین حالت قرار بگیرد.

شبکه محلی (LAN)

شبکه محلی (LAN) یک نوع شبکه کامپیوتری است که دستگاه‌ها و کامپیوترها را در یک محیط محدود و محلی به هم متصل می‌کند. به‌طور معمول، شبکه محلی در یک محل فیزیکی خاص مثل یک خانه، دفتر کار، مدرسه یا ساختمان نصب می‌شود. در این شبکه، کامپیوترها، سرورها، پرینترها، دستگاه‌های شبکه و سایر دستگاه‌ها از طریق کابل‌های اترنت (Ethernet) یا فناوری‌های بی‌سیم مثل وای‌فای (Wi-Fi) به یکدیگر متصل می‌شوند. از مزایای شبکه‌های محلی باید به اشتراک‌گذاری منابع مانند فایل‌ها و پرینترها، ارتباط سریع و کارآمد بین دستگاه‌ها، امنیت بالا و کنترل بیشتر بر روی شبکه اشاره کرد. پیاده‌سازی شبکه‌های محلی مستلزم انتخاب معماری و توپولوژی‌های درست است که از آن جمله باید به توپولوژی خطی، حلقوی، ستاره‌ای و مش اشاره کرد.

شبکه MAN

شبکه MAN سرنام (Metropolitan Area Network) به شبکه‌ای اشاره دارد که محدوده پوشش آن بین شبکه‌های محلی و شبکه‌های گسترده (WAN) قرار دارد. به طور معمول، شبکه MAN در یک منطقه شهری یا منطقه جغرافیایی محدود قرار دارد. این شبکه‌ها برای برقراری ارتباط بین شبکه محلی در مقیاس شهری استفاده می‌شوند. شبکه‌های شهری می‌توانند از اتصالات کابلی یا فناوری‌های بی‌سیم استفاده کنند. از مکانیزم‌های ارتباطی این شبکه‌ها باید به فیبر نوری و وایمکس (WiMAX) اشاره کرد. MAN‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلف مثل برقراری ارتباطات شهری، انتقال داده‌ها، ارائه خدمات اینترنتی و غیره استفاده شوند. لازم به توضیح است که فرآیند طراحی، نصب و پشتیبانی از یک شبکه MAN نیازمند مدیریت و کنترل منابع، رعایت اصول امنیتی، عملکرد و پهنای باند مناسب است تا ارتباطات مطمئن و کارآمدی در محدوده شهری به وجود آید.

شبکه گسترده (WAN)

شبکه گسترده WAN سرنام (Wide Area Network) نوع دیگری از شبکه‌های کامپیوتری است که برای برقراری ارتباط کلاینت‌ها و شبکه‌های محلی که در مناطق جغرافیایی گسترده و پراکنده قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دقیق‌تر، این شبکه‌ها برای برقراری ارتباط بین شبکه‌ها و سازمان‌ها در مناطق جغرافیایی مختلف استفاده می‌شوند. شبکه WAN می‌تواند به صورت عمومی مانند اینترنت یا به صورت خصوصی، مانند شبکه‌های خصوصی مجازی پیاده‌سازی شود. مکانیزم ارتباطی در شبکه WAN از طریق شبکه‌های مخابراتی، سرویس‌های اینترنتی، فیبر نوری، ارتباطات ماهواره‌ای و غیره انجام می‌شود. لازم به توضیح است که شبکه گسرتده به کمک پروتکل‌ها و تکنولوژی‌هایی مثل MPLS سرنام (Multi-Protocol Label Switching) و فناوری‌های مشابه، امکان برقراری ارتباط بین شرکت‌ها، دفاتر فروش و شعب بانکی را با سراسر جهان فراهم می‌کند. به همین دلیل، مدیریت و امنیت شبکه WAN اهمیت زیادی دارد، زیرا اطلاعات حساس و بزرگی در این شبکه‌ها منتقل می‌شوند. این شبکه‌ها در مقایسه با نمونه‌های مشابه پهنای باند و قابلیت اطمینان‌پذیری بالایی دارند و تاخیر در آن‌ها در کمترین میزان ممکن قرار دارد.

تجهیزات شبکه

شبکه‌های کامپیوتری در سایه به‌کارگیری تجهیزات سخت‌افزاری کارآمد خدمات با کیفیتی را ارائه می‌دهند. از تجهیزات زیرساختی مهم در این زمینه باید به سرور، سوئیچ شبکه ، گیت وی و غیره اشاره کرد که در پیاده‌سازی کارآمد شبکه‌ها نقش مهمی دارند.

نقش گیت وی در شبکه‌ها

گیت وی (Gateway) دستگاه یا نرم‌افزاری در شبکه‌های کامپیوتری است که وظیفه تبدیل پروتکل‌ها و فرمت‌های مختلف در شبکه را بر عهده دارد. این دستگاه به عنوان یک واسط بین شبکه‌ها عمل می‌کند و اطلاعات را از شبکه منبع به شبکه مقصد منتقل می‌کند. گیت وی می‌تواند به صورت سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری پیاده‌سازی شود و معمولا در سطح لایه سه (لایه شبکه) مدل OSI قرار می‌گیرد. گیت‌وی یکسری وظایف کلیدی دارد. اولین مورد ترجمه آدرس‌های شبکه است. گیت وی می‌تواند آدرس‌های شبکه در شبکه منبع را به آدرس‌های شبکه مقصد ترجمه کند تا بستری برای ارتباط بین شبکه‌های مختلف فراهم شود. مورد بعد، تبدیل پروتکل است. اگر پروتکل‌های شبکه منبع و مقصد متفاوت باشند، گیت‌وی مسئول تبدیل پروتکل‌ها بین دو شبکه است تا ارتباط بین آن‌ها ممکن شود. برخی از گیت وی‌ها قادر به اعمال قوانین و سیاست‌های امنیتی در مرزهای شبکه هستند و می‌توانند به عنوان یک فایروال عمل کنند تا ترافیک شبکه را نظارت کرده و کنترل کنند. گیت وی ممکن است وظیفه مدیریت ترافیک درون شبکه را بر عهده داشته باشد تا منابع شبکه بهینه‌تر استفاده شوند و تداخل‌های ترافیکی کاهش یابد.

اجرا و پشتیبانی شبکه

عملکرد سوئیچ و نقش آن در نصب و راه‌اندازی شبکه

با توجه به اینکه شبکه‌های محلی بر مبنای توپولوژی‌های خاصی پیاده‌سازی می‌شوند، بنابراین باید اشاره کوتاهی به نقش سوئیچ در پیاده‌سازی و اجرای شبکه داشته باشیم. به طور مثال، در شبکه مبتنی بر توپولوژی ستاره، سوئیچ‌ها نقش مهمی دارند و عملکرد آن‌ها بی شباهت به هاب میست، اما تفاوت‌های واضحی میان این دو وجود دارد که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها فرآیند انتقال و ارسال بسته‌‌ها است. همچنین، سوییچ‌ها مانع از بروز مشکلاتی مثل تصادم می‌شوند، زیرا سوئیچ‌ها بر اساس شماره پورت فرستنده و گیرنده فرآیند انتقال داده‌ها را انجام می‌دهند

مسیریابی شبکه و نقش روتر در شبکه

همان‌گونه که از نامش قابل تشخیص است، روتر  وظیفه هدایت و مسیر یابی بسته‌ها در شبکه را بر عهده دارد. روترها در لایه سوم شبکه کار می‌کنند و فرآیند مسیریابی را بر مبنای آدرس آی‌پی کلاینت‌ها انجام می‌دهند. روترها توانایی شناسایی بسته‌ها را از طریق سرآیند آن‌ها دارند و پس از تعیین آدرس مبدا و مقصد، فرآیند انتقال داده‌ها را انجام می‌دهند. عملکرد روترها را می‌توان با سخت‌افزارهایی مثل گیت‌وی‌ها مقایسه کرد، زیرا هر دو تقریبا یکسان کار می‌کنند و با شناسایی مسیر و مقصد سعی می‌کنند، بسته‌های ارسالی را در کمترین زمان ممکن به مقصد برسانند. اگر بسته ارسالی آدرس مقصد نداشته باشد، گیت‌وی آن را دریافت کرده و بدون بروز مشکل آن را از شبکه خارج می‌کند. این روند از بروز ترافیک و ازدحام در شبکه جلوگیری می‌کند.

کارت شبکه

کارت شبکه (NIC) یا کارت رابط شبکه به تجهیزاتی مثل کامپیوترها، سرورها و سایر دستگاهای الکترونیکی اجازه می‌دهد به شبکه متصل شوند و فرآیند ارسال و دریافت اطلاعات را انجام دهند. کارت‌های شبکه به دو نوع سیمی و بی‌سیم تقسیم‌بندی می‌شوند. کارت‌های شبکه‌ اترنت از کابل‌های Cat برای برقراری ارتباط با روتر یا سوییچ استفاده می‌کنند، در حالی که کارت‌های شبکه بی‌سیم از امواج رادیویی به منظور ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می‌کنند. در این حالت ارتباط از طریق آنتن‌های داخلی و خارجی برقرار می‌شود.

نقش سرور در پیاده‌سازی شبکه

سرورها یکی از ملزومات مهم در شبکه‌های کامپیوتری و به ویژه شبکه‌های سازمانی هستند. سرورها (تاور) ظاهری شبیه به کامپیوترها دارند، اما از نظر توان محاسبات و فضای ذخیره‌سازی کارآمدتر هستند، زیرا مجهز به پردازنده‌های مرکزی قدرتمند و رم‌های ویژه با باس بالا هستند. همچنین، میزبان طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی هستند.

پیاده‌سازی امنیت و نصب فایروال‌ها در فرآیند نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی شبکه

هنگام پیاده‌سازی، نصب و راه‌اندازی شبکه نباید از مقوله امنیت به سادگی عبور کرد، زیرا همیشه باید در انتظار حمله‌های هکری و بدافزارها باشیم. بنابراین، مهم است برای نگهداری از شبکه‌های کامپیوتری، نرم‌افزارها و تجهیزات زیرساختی از راه‌حل‌های امنیتی کارآمد استفاده کرد. سازمان‌های بزرگ ترکیبی از راه‌حل‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را برای محافظت از شبکه‌ها پیاده‌سازی می‌کنند.به طور معمول،  فایروال‌ها ظرفیت بالایی برای تامین امنیت شبکه دارند.

پشتیبانی شبکه توسط شرکت مفتاح رایانه‌افزار

شرکت مفتاح رایانه‌افزار علاوه بر اجرا و راه‌اندازی شبکه‌های کامپیوتری، خدمات پشتیبانی شبکه را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان فنی مجموعه، با شماره ۴۲۹۲۲-۰۲۱  تماس بگیرید.

اشتراک‌گذاری:
برای ثبت نام در خبرنامه، عضو شوید.
مطالب مشابه
برای دریافت مشاوره و یا اطلاع از قیمت، با ما در تماس باشید.