تراشه‌های AMD Ryzen 8040، عصر جدیدی در حوزه پردازنده‌های هوش‌محور

دسته‌بندی بلاگ
تراشه‌های AMD Ryzen 8040
فهرست مطالب

تراشه‌های AMD Ryzen 8040

اگر به یاد داشته باشید AMD در ژانویه 2023 میلادی از سری تراشه‌های Ryzen 7040 رونمایی کرد که اولین پردازنده‌های x86 مجهز به واحد پردازش عصبی (NPU) با هدف پاسخ‌گویی به الزامات هوش مصنوعی بودند. تراشه‌هایی که توانستند در زمان کوتاهی جایگاه خود در بازار را تثبیت کنند. این در حالی بود که Intel با کمی تاخیر تراشه‌های Core Ultra Meteor Lake را در دسامبر 2023 میلادی به بازار عرضه کرد تا در فصل تعطیلات 2024 میلادی با دست پر به میدان وارد شود.

به فاصله کوتاهی AMD از برگ دیگر پردازنده‌های خود رونمایی کرد و این مرتبه تراشه‌های AMD Ryzen 8040 را به بازار عرضه کرد. تراشه‌هایی که به شکل ویژه برای انجام محاسبات هوش مصنوعی طراحی شده‌اند. به‌گفته شرکت AMD، تراشه‌های سری Ryzen 8040 از 8 هسته‌ Ryzen 9 8945HS استفاده می‌کنند و نزدیک به 1.4 برابر عملکرد بهتری در مقایسه با پردازنده‌های قبلی در ارتباط مدل‌های بینایی ماشین و Llama 2 دارند.

واحد پردازش عصبی AMD روی همه تراشه‌های AMD Ryzen 8040 به جز دو مدل پایین‌رده، Ryzen 5 8540U شش هسته‌ای و Ryzen 3 8440U چهار هسته‌ای قرار دارند. این شرکت می‌گوید: «واحد پردازش عصبی رایزن 7040، AMD XDNA، با سرعت 10 ترافلاپس (عملیات ترا در ثانیه) محاسبات را انجام می‌دهد، در حالی که واحد پردازش عصبی 8040 با سرعت 16 ترافلاپس این‌کار را انجام می‌دهد». با نگاهی عمیق‌تر به سال 2024، مشاهده می‌کنیم، ای‌ام‌دی در نظر دارد در سال جاری میلادی روی معماری واحد پردازشی عصبی دیگری تحت عنوان “Strix Point” کار کند که 3 برابر عملکرد بهتری در ارتباط با واحد پردازش عصبی هوش مصنوعی مولد (generative AI NPU) دارد.

با استناد به بنچمارک‌ها و نتایج منتشر شده، مشاهده می‌کنیم که پردازنده جدید ای‌ام‌دی در هنگام اجرای بازی‌ها چیزی نزدیک به 1.8 برابر سریع‌تر از تراشه پرچم‌دار 13900H شرکت اینتل است و در زمینه آموزش مدل‌های هوش مصنوعی ساده نیز سرعت قابل قبولی دارد.

رقیب جدی اینتل و ای‌ام‌دی شرکت اپل است که از زمان عرضه A11 Bionic در سال 2017، موتورهای عصبی را در سخت‌افزار خود ادغام کرده است. اپل موتورهای عصبی را به مولفه اصلی تراشه‌های سیلیکونی مخصوص مک تبدیل کرده است. موتور عصبی اپل وظایف هوش مصنوعی را درست همانند پردازنده‌های AMD و Intel با سرعت بالایی انجام می‌دهد. به همین دلیل است که عملیاتی مثل Face ID و پردازش عکس در تجهیزات اپل با سرعت زیادی انجام می‌شود.

درست همانند اینتل، ای‌ام‌دی تبلیغات زیادی انجام می‌دهد تا توسعه‌دهندگان ویژگی‌های واحد پردازشی عصبی را در برنامه‌های خود قرار دهند. به طوری که از پلتفرم نرم‌افزار هوش مصنوعی Ryzen رونمایی کرده است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا مدل‌های هوش مصنوعی از قبل آموزش‌دیده را دریافت کرده و آنها را برای اجرا بر روی سخت‌افزار هوش مصنوعی رایزن بهینه‌سازی کنند.

اشتراک‌گذاری:
برای ثبت نام در خبرنامه، عضو شوید.
مطالب مشابه
برای دریافت مشاوره و یا اطلاع از قیمت، با ما در تماس باشید.