تلفن: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
ایمیل: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
ورود به تیکتینگ ثبت نام
خدمات IT

راه اندازی دیتاسنتر

راه اندازی و طراحی دیتا سنتر چیست؟

قبل از این که مراحل ایجاد و راه اندازی دیتا سنتر را مورد بررسی قرار دهیم بهتر است یک آشنایی اولیه با data center و کاربرد آن داشته باشید. بسیاری از افراد به محض شنیدن نام دیتا سنتر (مرکز داده) به یاد اتاق های بزرگی می افتند که شامل دیواره هایی از اطلاعات است. طراحی و راه اندازی دیتا سنتر همزمان با افزایش و فراگیر شدن اینترنت در جهان اتفاق افتاد و  با استفاده از اتصالات بسیار قدرتمند اینترنت برای نگهداری  اطلاعات با حجم بالا  و تبادل آن ها استفاده می شود. بسیاری از سازمان ها با استفاده از مرکز داده سایت مربوط به برند و یا سازمان خود را به اشتراک با عموم مردم قرار می دهند و در قبال آن اجاره ی فضای گرفته شده هزینه هایی را پرداخت می نمایند.

در این مقاله میخوانید :

مهم ترین مراحل ایجاد و طراحی دیتا سنتر

تفاوت های بین دیتا سنتر اختصاصی و اشتراکی

انواع دیتا سنتر(مرکز داده) Tier

مشاوره طراحی و راه اندازی دیتا سنتر

سوالات متداول

نگهداری از داده های حجیم سازمان، تامین امنیت شبکه داده ها، وابستگی فزاینده سازمانها و کسب و کارها به سرویسهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، ضرورت یکپارچگی سرویس‌ها و قدرتمند شدن حاکمیت فناوری اطلاعات بر سازمانها، همه و همه محرک‌هایی قوی برای ایجاد مراکز داده در سازمانهای بزرگ به شمار می‌آیند.

مراکز داده، با فراهم کردن بستر امن و زیر ساختهای مناسب، خدمات و سرویس های تحت بستر شبکه را با سرعت و سطح دسترسی بالا ارائه می نماید. مراکز داده از چهار جزء اصلی تشکیل میشوند که سازمانها میتوانند با توجه به نیاز خود اقدام به راه اندازی آن نماییند.

 به بیان ساده و بسیار کلی دیتا سنتر (مرکز داده) به مکانی گفته می شود که می توان  از سرور ها در شرایط بسیار خاص و مساعد نگه داری و محافظت نمود. میزان هزینه ی اجاره ی یک data center به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن ها عبارت اند از: میزان سرعت پردازش (CPU)، مقدار حافظه ی مورد استفاده ( ظرفیت RAM)، اندازه ی هارد و ....

ایجاد دیتاسنتر

از مهم ترین ویژگی هایی که یک دیتا سنتر (مرکز داده) دارد بیشتر از 12 اتصال همزمان اینترنت می باشد که در صورت ایجاد مشکل در یک اتصال، با استفاده از اتصالات دیگر ارتباط برقرار شود.  مهم ترین مسئله مورد بررسی در data center اتصال مداوم اینترنت و ارتباط است که تحت هیچ شرایطی نباید قطع شود. برای جلوگیری از قطع اتصال برق و قطع شدن اینترنت  از UPS  استفاده می شود. یو پی اس همانند یک باتری زاپاس عمل می کند تا هنگام قطع جریان برق برای جلوگیری از قطع شدن ارتباط از آن استفاده شود.

در ادامه مقاله شما را با ایجاد duplication، دیتا سنتر Tire ، بهینه سازی و مشاوره و طراحی دیتا سنتر (مرکز داده) و مهم ترین مراحل راه اندازی دیتا سنتر  آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

 

مهم ترین مراحل طراحی و راه اندازی دیتا سنتر چیست؟

قبل از انجام دادن هر اقدامی جهت طراحی و راه اندازی دیتا سنتر (مرکز داده) باید هزینه های مالی را بر آورد کنید و به این نکته توجه داشته باشید که هزینه های مالی در چنین فعالیتی به عوامل مهم و تاثیر گذار در هزینه ایجاد آن دقت کنید که عبارت اند از:

1. میزان حجم مورد نیاز برای ذخیره سازی اطلاعات

2. بررسی میزان نیاز تجاری موجود

3. بررسی تمام امکانات موجود

پس از این که نیازها و امکانات مورد بررسی قرار داده شد بهتر است میزان توقعات خود را از data center مورد نظر بررسی کنید. مهم ترین مراحل راه اندازی دیتا سنتر و مشاوره طراحی مراکز داده عبارت اند از:

1. انتخاب مکان مناسب: انتخاب یک مکان که برای ایجاد و طراحی دیتا سنتر (مراکز داده) مناسب باشد  از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. قبل از هر چیزی باید عواملی مانند زیر ساخت ها و ... را در نظر بگیرید و  از جهت های مختلفی مانند محل قرا گیری کابل ها، اتصالات و ... بررسی کرده و اتاق مجزای دیتا سنتر را مشخص نمایید.

از مهم ترین ویژگی های این اتاق دارا بودن امنتیت بالا  و ابعاد مناسب باشد. از موارد مورد نیاز اتاق data center دارا بودن سیستم تهویه ی مناسب برای جلوگیری از صدمه دیدن تجهیزات ( مانند ایجاد آتش سوزی بر اثر گرمای زیاد) و ... می باشد.

ایجاد دیتاسنتر

2. بررسی و سفارش تجهیزات: پس از این که تجهیزات مورد نیاز را برای راه اندازی و طراحی دیتا سنتر (مرکز داده) مورد بررسی قرار دادید باید آن ها را سفارش دهید. رایج و مهم ترین وسایل مورد نیاز جهت ایجاد و طراحی دیتا سنتر شامل تجهیزات فعال و غیر فعال شبکه همانند روتر ، سوئیچ شبکه ، مودم، کاب و ... می باشد. با توجه به گران قیمت بودن تمامی این تجهیزات بهتر است در وهله اول تمام تجهیزات مورد نیاز را مورد بررسی قرار دهید تا در خرید و تهیه آن ها اشتباهی صورت نگیرد. 

در ارتباط با خرید تجهیزات مورد نیاز جهت طراحی و راه اندازی دیتا سنتر (مراکز داده) به این نکته توجه کنید که خرید تجهیزات محدود به تجهیزات سخت افزاری نمی شود و باید تمام نرم افزار های مورد نیاز نیز خریداری شوند.

3. کابل کشی: مرحله سوم مرحله کابل کشی مرکز داده می باشد که باید به صورت کاملا هوشمندانه صورت بگیرد. کابل کشی data center باید با کمک گرفتن از نیروهای متخصص در این زمینه انجام شود که بسیار دقیق و کامل تر از هر کسی محل درست قرار گیری تجهیزاتی مانند سوییچ، روتز و ... را می دانند. جهت بهینه سازی دیتا سنتر (مرکز داده) در این مرحله باید با استفاده از متد ها و استاندارد هایی که در این زمینه وجود دارد کابل کشی را انجام داد به عنوان مثال برای مسیر های کوتاه تری که در data center وجود دارد بهتر است از کابل های فیبر نوری استفاده شود. بهینه سازی دیتا سنتر باید توسط افراد متخصص انجام شود.

4. نصب تجهیزات خریداری شده: بعد از نصب تجهیزات باید در ارتباط با دستگاه های جدید اطلاعات خود را افزایش دهید تا در مواقع ضروری به مشکل برخورد نکنید.

5. انتخاب و خرید نرم افزار: هنگام خرید نرم افزار مورد نیاز جهت طراحی و راه اندازی دیتا سنتر (مراکز داده) حتما از یک متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید زیرا خرید نرم افزار نیز به دانش تخصصی خود احتیاج دارد. به عنوان مثال شما باید تشخیص دهید که چه ویندوزی را باید خریداری نمایید.

6. پیکربندی تجهیزات: تمامی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خریداری شده بعد از نصب باید توسط یک متخصص در این زمینه کانفیگ شوند.

7. مدیریت مراکز داده: بعد از اتمام شدن مراحل به وجود آوردن مراکز داده باید سطح اطلاعات خود را  در ارتباط با تجهیزات به روز شده و روش کار آن ها ... ارتقاء دهید.

8. مستند سازی: در این مرحله باید از تمام تجهیزات خریداری شده برای راه اندازی و طراحی دیتا سنتر مستند تهیه کرده و به امور مالی ارائه کنید.

9. توسعه دادن شبکه: سرعتی که در data center مورد نیاز است باید از ابتدا مشخص شود و این کار توسطه تیم محاسبه، ذخیره سازی و ... انجام خواهد شد.

10. آزماش دیتا سنتر: مرحله ی ارزیابی تمام تجهیزات و اتصالاتی است که به وجود آوردید.

 

چه تفاوت هایی بین دیتا سنتر اختصاصی و اشتراکی وجود دارد؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چه تفاوت هایی بین مرکز داده اختصاصی و اشتراکی وجود دارد؟ منظور از دیتا سنتر اشتراکی این است که توانایی میزبانی مراکز داده را در تعداد بالا دارند و هر کدام از دیتا ها مربوط به یک سازمان و یا شرکت است در حالی که اختصاصی چنین نیست و  از تمام قدرت تجهیزات موجود و زیرساخت ها برای استفاده و نیاز یک سازمان خاص استفاده می شود.

ایجاد دیتاسنتر

 

انواع دیتا سنتر Tier کدام اند؟

دیتا سنتر ها را بر اساس معیار های  مختلفی دسته بندی می  کنند که مهم ترین آن ها تجهیزات مورد استفاده قرار گرفته شده، زیرساخت ها و میزان افزونگی می باشم که tier نام دارد. به بیان کاملا ساده و قابل فهم هر چقدر میزان tier در سطح بالاتری قرار بگیرد اطمینان عملکرد data center نیز افزایش پیدا خواهد کرد و به طور قطع هزینه راه اندازی و ایجاد چنین مراکز داده ای نیز بالا تر خواهد بود. در چنین دیتا سنتری از تمام اطلاعات بکاپ وجود دارد و برای به وجود آمدن هر مشکل و اختلالی یک پشتیبان نیز در نظر گرفته می شود به عنوان مثال برای  جلوگیری از ایجاد مشکل در صورت قطح شدن جریان برق از دو دستگاه تامین کننده استفاه می شود.

دیتا سنتر Tier به 4 دسته کلی تقسیم می شوند که عبارت اند از:

Tier1: یک مرکز داده معمولی به حساب می آید و خرید تجهیزات محدود به نیاز  است. در این نوع مرکز داده هیچ گونه پشتیبانی وجود ندارد.

Tier2: در نوع دیتا سنتر با در نظر گرفتن مقدار کمی افزونگی مرکز داده را به وجود می آورند.  در این نوع مرکز داده به کار گرفتن UPS و ژنراتور از ملزومات می باشد. ایجاد duplication در این مرکز داده دیتا نیست.

Tier3: در این نوع علاوه بر مواردی که در نوع قبل اضافه شده مسیر های برق بیشتری برای افزایش اطمینان مورد استفاده قرار گرفته می شود و چندین Cooling نیز در نظر گرفته و میزان افزونگی نیز به نسبت نوع قبلی بیشتر است.

Tier4: هر موردی  که در  مرکز داده وجود داشته باشد دارای پشتیبان است و از مهم ترین ویژگی های آن می توان به ممکن بودن تعمیر تجهیزات و تعویض آن ها اشاره نمود. در این نوع مرکز داده از چندین مسیر جریان برق استفاده شده و تعداد Cooling وجود دارد. تعمیر و تعویض تجهیزتی ک با مشکل برخورد کنند بدون ایجاد وقفه در کار مرکز داده امکان پذیر می باشد.در چنین مرکز داده هایی برای تجهیزاتی مانند UPS و ژنراتور نیز پشتیبان های خاص خود را در نظر می گیرند. 

 

مشاوره طراحی و راه اندازی دیتا سنتر توسط شرکت مفتاح رایانه افزار

شرکت مفتاح رایانه افزار با تکیه بر نیروهای متخصص و دانش بومی توانسته است، خدمات مختلفی از قبیل مشاوره و طراحی دیتا سنتر (مرکز داده) ، تامین تجهیزات، اجرا و پیاده سازی دیتا سنتر ، بهینه سازی دیتا سنتر و پشتیبانی و نگهداری را در این حوزه ارائه نموده و پروژه‌های موفقی را نیز اجرا نماید.

 

سوالات متداول

مهم ترین مراحل طراحی و راه اندازی دیتا سنتر چیست؟

1 - انتخاب مکان مناسب
2 - بررسی و سفارش تجهیزات
3 - کابل کشی
4 - نصب تجهیزات خریداری شده
5 - انتخاب و خرید نرم افزار
6 - پیکربندی تجهیزات
7 - مدیریت مراکز داده
8 - مستند سازی
9 - توسعه دادن شبکه
10 - آزماش دیتا سنتر

تفاوت بین دیتا سنتر اختصاصی و اشتراکی چیست؟

منظور از دیتا سنتر اشتراکی این است که دیتاها و سرور موجود بین چند شرکت به اشتراک گذاشته می شود و به صورت مشترک استفاده میشود ولی در دیتاسنتر اختصاصی تمامی منابع سرور فقط صرف یه شرکت می شود. شما براساس نیاز خود میتوانید اقدام به خرید مرکز داده یا به صورت اشتراکی یا اختصاصی نمایید.

انواع دیتا سنتر Tier کدامند؟

به طور کلی مراکز داده به 4 نوع Tier مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند.

برای اطلاع از قیمت خدمات راه اندازی مرکز داده و خرید چه کاری باید انجام دهیم؟

برای اطلاع از قیمت خدمات مشاوره و راه اندازی مرکز داده و استفاده از مشاوره های رایگان کارشناسان فنی مجموعه مفتاح میتوانید با شماره 42922-021 تماس حاصل فرمایید.

امتیاز دهید:
(۴.۲ / ۵)
تعداد آرا: ۱۰
برچسب ها:
۲ خرداد ۱۳۹۸     بازدید: ۱۳۶۷۱
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۴۸
امنیت نرم افزار
۴
تعمیر سرور
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف