تلفن: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
ایمیل: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
ورود به تیکتینگ ثبت نام
خدمات IT

آموزش تخصصی شبکه

برای آموزش تخصصی شبکه چه مسیری را باید طی کنیم؟

با گسترش ارتباطات و سیستم‌های کامپیوتری، با استقبال روز افزون افراد از مشاغل مربوط به این زمینه مواجه هستیم که باعث شده صنعت IT یکی از پردرآمدترین و کاربردی‌ترین صنایع دنیا باشد.

اما یک حقیقت قابل توجه در این زمینه این است که سیستم‌های کامپیوتری و در کل فناوری اطلاعت زیرشاخه و زیرمجموعه‌های فراوانی دارد و یادگیری و به دست آوردن تخصص در تمام این زمینه‌ها زمانی بیش از عمر انسان را نیاز دارد. بنابراین باید با تحقیق و بررسی علاقه و استعداد بهترین زمینه را برای آموزش تخصصی انتخاب کرد.

در این مقاله میخوانید :

شبکه چیست؟

مهندسی شبکه شامل چه دوره هایی است؟

دوره Network+

دوره مایکروسافت (MCSE)

دوره سیسکو (Cisco)

آموزش امنیت شبکه

موقعیت‌های شغلی پس از آموزش تخصصی شبکه

بسیاری از ادارات و شرکت‌ها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و برقراری ارتباط بخش‌های مختلف با یکدیگر و به منظور افزایش سرعت انجام دادن کارهای خود، اقدام به ایجاد شبکه‌های کامپیوتری می‌کنند. پس آن ها به متخصصین شبکه برای راه‌اندازی شبکه نیاز دارند. اما هر شبکه پس از راه‌اندازی به نگهداری نیز نیاز دارد. نگهداری شبکه به معنی مجموعه فعالیت‌هایی است که برای حفظ و نگهداری و رفع مشکلات شبکه انجام می شود.

به همین دلیل است که کار در زمینه شبکه‌های کامپیوتری نسبت به سایر مشاغل فناوری اطلاعات درآمد بیشتری دارند و بیشتراشخاصی که در زمینه شبکه آموزش تخصصی دیده‌اند با مشکل بیکاری رو به رو نیستند. در ادامه مفاهیمی در زمینه آموزش تخصصی شبکه و شاخه‌های مربوط به آن را برای شما بیان می‌کنیم.

 

شبکه چیست؟

هنگامی که دو یا بیش از دو کامپیوتر به یکدیگر متصل می‌شوند یک شبکه کامپیوتری ایجاد می‌شود. استفاده از شبکه کامپیوتری بهترین راه برای به اشتراک گذاری منابع است که برای اداره‌ها و ارگان‌ها بسیارکارآمد است. هدف از ایجاد شبکه‌ها علاوه بر اشتراک گذاری منابع، ارسال پیام و امکان دسترسی به منابع و اطلاعات از راه دور است.

شبکه‌ها به اشکال مختلف به یکدیگر متصل می‌شوند و باید حتما یک کانال ارتباطی بین کامپیوترها وجود داشته باشد. هر سازمانی که به شبکه کامپیوتری مجهز است، به یک یا چند شخص که آموزش تخصصی شبکه دیده است نیاز دارد تا بر عملکرد صحیح شبکه نظارت کند و اشکالات پیش آمده را برطرف کند. به همین دلیل بسیاری به آموزش شبکه های کامپیوتری روی آورده اند.

در دوره‌های شبکه طراحی و پیاده سازی شبکه‌های کامپیوتری آموزش داده می‌شود و دانش‌آموختگان در واحد انفورماتیک سازمان‌ها پذیرفته می‌شوند.

آموزش تخصصی شبکه

 

مهندسی شبکه شامل چه دوره هایی است؟

آموزش تخصصی مهندسی شبکه به دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه تقسیم می‌شود. قسمت سخت افزاری شبکه شامل تمام تجهیزات و وسایل فیزیکی است که سیستم های گیرنده (کلاینت ها) را به سیستم سرویس دهنده (سرور) متصل می کند.

قسمت نرم‌افزاری شبکه شامل برنامه‌هایی است که شبکه را ایجاد می‌کنند مانند سیستم عامل سرور و یا تنظیماتی که مربوط به نرم افزار شبکه است.

 

دوره Network+

اولین دوره از آموزشی تخصصی دوره های شبکه دوره Network+ است. این دوره 36 ساعته است که توسط شرکت کامپتیا برگزار می‌شود که پیش نیاز تمام دوره‌های آموزش تخصصی شبکه‌های کامپیوتری می‌باشد. این دوره غالبا مبانی شبکه را شامل می‌شود و به شما کمک می‌کند مباحث سیسکو و مایکروسافت را بهتر متوجه شوید.

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که علاقه‌مندان به آموزش تخصصی شبکه را با مفاهیم اولیه و بنیاد ایجاد شبکه آشنا سازد. با گذراندن این دوره، دانش آموختگان اطلاعات مربوط به ایجاد زیرساخت‌های ابتدایی شبکه را فرا می‌گیرند و با تجهیزات شبکه آشنا می‌شوند.

سرفصل های دوره  network+کدامند؟

این دوره معمولا سرفصل های زیر را شامل می شود:

مدل OSI
ارتباطات کابلی شبکه
توپولوژی
سخت افزار شبکه (Switch & Router)
اتصال از راه دور
عیب یابی شبکه
پروتکل های TCP / IP
فایروال ها و پروکسی
ابزارهای TCP / IP
نرم افزار های دسترسی از راه دور
سیستم عامل های شبکه
دسترسی به منابع از طریق شبکه

پس از آن دوره MCSE از مهندسی مایکروسافت وجود دارد که یا می‌توانید آن را انتخاب کنید یا اولین دوره از مهندسی سیسکو به نام CCNA را بگذرانید.

 

دوره مایکروسافت (MCSE)

این دوره‌ها به آموزش شبکه از دید نرم‌افزاری می‌پردازند. این آموزش‌ها شامل ایجاد شبکه به وسیله سیستم عامل‌های مایکروسافت یعنی مجموعه ویندوزهای Server و آموزش انجام تنظیمات مختلف و مشخص کردن سطح دسترسی برای کاربران می‌شود.

دوره مایکروسافت ( MCSE)

 

دوره سیسکو (Cisco)

این دوره‌ها به آموزش شبکه از دید سخت افزاری می‌پردازند. این آموزش شامل طراحی شماتیک شبکه به صورت فیزیکی، انجام تنظیمات سخت افزاری و نصب ونگه‌داری مسیریاب‌ها و سوییچ‌ها می‌شود. اولین دوره آموزشی از دوره های سیسکو یا به عبارت دیگر دروازه ورودی آن دوره CCNA است.

آموزش‌هایی که شرکت سیسکو در ابتدای کار خود ارائه داده بود صرفا برای راهنمایی و آموزش طرز استفاده محصولات خود بود. اما پس از مدتی نیاز به آموزش‌های بیشتر و کاملتری احساس شد. بنابراین آموزش‌ها کامل تر و دوره‌های آموزشی متعدد برای آموزش تخصصی مفاهیم سیسکو ارائه شد. امروزه مدرک سیسکو معتبرترین مدرک شبکه است.

آموزش دوره های سیسکو پنج سطح دارد و شامل 9 گرایش است.

هر سطح‌ از سیسکو دوره‌ها و مدارک خاص خود را دارد و هر شخص با گذارندن هر سطح به مدرک بالاتر دست می‌یابد. به عبارت دیگر این سطح‌ها نیز مانند سلسله مراتب مدارک دانشگاهی هستند، یعنی اول دیپلم سپس کاردانی و بعد کارشناسی و.....

سطح‌های آموزش تخصصی سیسکو عبارتند از:

Entry

اولین سطح از مدارک سیسکو Entry است که معمولا برگزار نمی‌شود و به جای آن دوره Network+ به عنوان پیش نیاز قرارداده شده است. این سطح با مدرک CCNET شروع می شود.

Associate

این سطح شامل آموزش installation  و operations و troubleshooting با دوره  CCNA و آموزش  design با دوره CCDA می‌شود. دوره‌های آن به ترتیب زیر است:

CCNA Routing and Switching
CCDA
CCNA Data Center
CCNA Security
CCNA Service Provider
CCNA Service Provider Operations
CCNA Video
CCNA Voice
CCNA Wireless
Professional
این سطح، سطح حرفه‌ای سیسکو است که نشان دهنده مهارت بیشتر فرد در آموزش تخصصی شبکه است. این سطح مدارک و دوره‌های زیر را به ترتیب طی می‌کند:

CCDP
CCNP
CCNP Data Center
CCNP Security
CCNP Service Provider
CCNP Service Provider Operations
CCNP Voice
CCNP Wireless
Expert

دوره CCIE که مخفف کلمه Cisco Certified Inter network Expert است، معتبرترین مدرک جهان در آموزش تخصصی شبکه می‌باشد و دوره‌های آن به ترتیب زیر است:

CCDE
CCIE Data Center
CCIE Routing & Switching
CCIE Security
CCIE Service Provider
CCIE Service Provider Operations
CCIE Storage Networking
CCIE Voice
CCIE Wireless

Architect

این سطح که آخرین سطح در زمینه آموزش تخصصی شبکه است، مدت زیادی نیست که ارائه شده و پیش از آن CCIE بالاترین مدرک در مهارت شبکه بود. این سطح تنها یک دوره دارد و حاصل آن مدرک CCAR می باشد.

سیسکو گرایش‌های زیر را شامل می‌شود:

Routing & Switching
Design
Network Security
Service Provider
Service Provider Operations
Storage Networking
Voice
Cloud
Wireless

باید در نظر داشت که هیچکدام از این دو دوره (مایکروسافت و سیسکو) نسبت به یکدیگر برتری ندارند و توصیه می شود که این دو دوره به طور همزمان آموخته شوند.

آموزش امنیت شبکه

 

آموزش امنیت شبکه

یکی از با اهمیت‌ترین مسائلی که در پیاده سازی یک شبکه باید حتما به آن توجه داشت مسئله امنیت شبکه است. یک شبکه هرچه سطح امنیتی بالاتری داشته باشد، قابل اطمینان‌تر است. با انجام دادن تست دوره‌ای شبکه می توانیم جنبه‌های مختلف امنیتی را بررسی کرده و امنیت شبکه را افزایش دهیم. در این تست حملاتی را نسبت به شبکه انجام می‌دهیم تا به این وسیله از ضعف‌های شبکه آگاه شویم و سپسس نسبت به برطرف کردن آن‌ها اقدام کنیم. لازم به تاکید است که برقراری امنیت شبکه چقدر برای متخصصین شبکه از اهمیت برخوردار است. آن ها باید بتوانند علاوه بر مسائلی مانند هک سیستم و اختلال در عملکرد آن، روش های حمله به شبکه را بشناسند تا بتوانند از آن‌ها جلوگیری کرده و امنیت شبکه را برقرار کنند.

آموزش امنیت در شبکه مربوط به زمینه خاص یا دوره خاصی نمی‌باشد و لازم است در تمام گرایش‌ها و سطح‌ها امنیت در همان بخش نیز آموزش داده شود. به عنوان مثال در دوره‌های آموزشی سیسکو، دوره امنیت در سیسکو را داریم. این آموزش شامل دوره مایکروسافت نیز می‌شود. از دیگر دوره‌ها در زمینه امنیت شبکه می‌توان امنیت در لینوکس، نفوذ به شبکه و هک را نام برد.

کسانی که می‌خواهند در زمینه امنیت شبکه آموزش تخصصی دریافت کنند میبایست در ابتدا دوره مقدماتی آموزش مربوط به آن گرایش را فرا بگیرند تا با مفاهیم آن گرایش آشنایی پیدا کنند. به عنوان مثال پیش نیاز دوره امنیت در سیسکو، گذراندن دوره مقدماتی سیسکو یعنی CCNA است و همینطور دوره TMG که همان امنیت در مایکروسافت است، نیازمند گذراندن دوره MCSE است.

برای آموزش تخصصی دوره‌های امنیتی شبکه، هک و انجام تست نفوذ، توصیه می‌شود از قبل دوره‌های CCNA و MCSE را گذارنده باشید و پس از آن دوره حرفه‌ای CEH را بگذارنید. در این دوره شما با هک آشنا می‌شوید و راه‌های جلوگیری از آن را فرامی‌گیرید. اصول تست نفوذ را آموخته و یاد می‌گیرید که چگونه با استفاده از آن ضعف‌های شبکه را شناسایی و برطرف کنید.

 

 موقعیت‌های شغلی پس از آموزش تخصصی شبکه

در زمینه شبکه مشاغل فروانی حتی در کشور ما وجود دارد که متخصصان می‌توانند پس از کسب آموزش تخصصی با توجه به شرایط و علاقه خود در واحد انفورماتیک سازمان‌ها و ارگان‌ها در زمینه‌های مختلف مشغول به کار شوند.

علاوه بر این سازمان‌هایی وجود دارد که منحصرا کار شبکه را برای سازمان‌های دیگر انجام می‌دهند که متخصص شبکه می‌تواند در این سازمان‌ها نیز مشغول به کار شود.واحد آموزش شرکت مفتاح رایانه افزار به منظور ارتقای سطح دانش مدیران، کارشناسان و متخصصان کشور و انتقال آخرین مفاهیم و راهکارها و تکنولوژیها در حوزه فناوری اطلاعات و با همکاری اساتید برجسته و مجرب تاسیس و راه اندازی شده است.

ورود به پرتال مرکز آموزش تخصصی

آموزش های تخصصی این شرکت برای سازمان های دولتی و شرکتهای خصوصی با تکیه بر کیفیت محتوای آموزشی، مهارت اساتید و استفاده از لابراتورهای استاندارد برگزار میشود.

مزایای واحد آموزش مفتاح:

- استفاده از اساتید با تجربه و دارای گواهینامه های معتبر داخلی و خارجی
- تنظیم دوره های آموزشی اختصاصی با توجه به نیاز آموزشی مشتریان
- ارائه سرفصل آموزشی مطابق با استاندارد های شرکت ارائه دهنده
- استفاده از لابراتورهای استاندارد در هر دوره آموزشی
- ارائه دوره ها به شکل Boot Camp

امتیاز دهید:
(۳.۷ / ۵)
تعداد آرا: ۳
برچسب ها:
۱۳
آموزش سرور
۴ خرداد ۱۳۹۸     بازدید: ۵۱۲۶
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۴۸
امنیت نرم افزار
۴
تعمیر سرور
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف