تلفن: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
ایمیل: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
ورود به تیکتینگ ثبت نام
اخبار/مقالات

کابل شبکه CAT8 چیست و چه تفاوتی با نسل های قبلی دارد؟

یکی از مهم ترین جزء های مورد احتیاج در شبکه به ویژه شبکه های اترنتی، کابل شبکه است. کابل های شبکه به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند که با نام های CAT7, CAT6 و… شناخته می شوند. هر بار که CAT ها تولید می شوند با شماره های مختلف جلوی آن ها متوجه خواهید شد که چه نسلی است‌. هر دسته از کابل ها ویژگی ها و کاربردهای ویژه خود را دارند. جدیدترین نسل کابل های شبکه، شبکه CAT8 است که تفاوت های زیادی با نسل های قبل از خود دارد.

با مفتاح رایانه افزار در ادامه همراه باشید که با کابل شبکه CAT8 و تفاوت های موجود در آن با نسل های گذشته خود آشنا شوید‌ مفتاح رایانه افزار از دارای کادری مجرب و مشاورانی ماهر هست که می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

کابل های شبکه چگونه دسته بندی می شوند؟

به طور جامع سازمان استاندارد بین المللی فناوری اطلاعات، کابل های شبکه را به چند دسته و یا گروه متفاوت تقسیم بندی می کند. دسته بندی های مختلف از طریق سازمان استاندارد بین المللی فناوری از CAT1 شروع شده است و همین حالا نسل جدید این کابل ها با مشخصه CATT8 با ویژگی و مزیت های جدید ساخته شده است. در اکثر کارهای شبکه امروزی، اولین نسل ها از کابل های شبکه یعنی CAT1 تا CAT5 مورد استفاده قرار نمی گیرند و به همین علت بیشتر در مورد هایی مثل کابل تلفن و… مورد بهره وری قرار می گیرد.

کابل شبکه CAT8

اکثر کابل هایی که هم اکنون در تمام دنیا در حال استفاده برای فعالیت های شبکه است، کابل های نسل CAT6 و CAT6a است. این کابل ها در سراسر دنیا از محبوبیت زیاد و ویژه ای برخوردار هستند. در کشور ایران بیشترین کاربرد و مصرف کابل های شبکه از نسل های CAT5e و CAT6 می باشد.برای درک بیشتر و هر چه بهتر کاربرد و مزایای کابل شبکه CAT8 مناسب تر است و از ویژگی و مزایای دیگر کابل ها اطلاعات کافی را داشته باشید. در ادامه خلاصه وار به معرفی چند نسل از کابل شبکه پیش از CAT8 میپردازیم:

کابل های شبکه CAT6a چه ویژگی هایی دارند؟

در نسل این کابل های شبکه میزان پهنای باند برابر ۵۰۰ مگاهرتز است. سرعت انتقال داده و اطلاعات در آن بیشتر از نسل قبل خود است و در حدود ۱۰ گیگا بایت بر ثانیه می باشد.  تا طول ۱۰۰ متر می تواند پشتیبانی از سرعت های گفته شده را داشته باشد. این در حالی است که میزان پشتیبانی نسل قبل از کابل شبکه CAT6a بسیار کمتر بوده و در حدود ۵۵ متر است‌.

کابل های شبکه CAT7 چه ویژگی هایی دارد؟

افزایش پهنای باند چشم گیری در کابل شبکه CAT7 نسبت به نسل های قبل خود دیده می شود. در این نسل از کابل های شبکه پهنای باند به ۵۰۰ مگا هرتز می رسد و همچنین سرعت انتقال داده و اطلاعات در این کابل ها برابر با ۱۰۰ گیگابایت در ثانیه است. تا فاصله ۱۵ متری نیز سرعت همان ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه است. نسبت به نسل های قبل از خود در این کابل های شبکه ۲۰ درصد افزایش میزان پهنای باند دیده می شود.

کابل شبکه CAT8

کابل شبکه CAT7a

این کابل شبکه نسبت به نسل های قبل خود بسیار ارتقاء یافته است عمده تفاوتی که با CAT7 نسل قبل خود دارد در میزان پهنای باند است. در این نسل پهنای باند از کابل شبکه برابر ۱۰۰۰ مگا هرتز است.همچنین سرعت انتقال داده و اطلاعات در کابل این شبکه مساوی با ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه است اما تفاوتی که این سرعت با سرعت ۱۰۰ گیگابایت نسل قبل خود دارد، در کیفیت انتقال بسیار بالای این نسل است‌.

حالا که به صورت مختصر به کابل های شبکه نسل های قبل CAT8 پرداختیم و با آنها آشنا شدید،  وقت آن رسیده است که با خود کابل CAT8 آشنا شویم.

کابل شبکه CAT8 چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کابل شبکه CAT8 از جدیدترین استاندارد که توسط ISO/IEC 11801 تولید شده است‌. به علت نو بودن این کابل هنوز وارد بازار جهانی نشده است. هنوز تولید این نوع کابل به صورت محدود و کم صورت میگیرد و به تولید انبوه نرسیده است. درست است که کابل نسل قبل از این کابل نیز بسیار قدرتمند در کار انتقال اطلاعات و پهنای باند است اما این کابل های شبکه از قدرت فوق العاده در فرکانس های انتقال تا اندازه ۲ گیگاهرتز برخوردار هستند.میزان فرکانس موجود در کابل شبکه CAT8 تقریبا در حدود دو برابر فرکانس موجود در کابل شبکه نسل قدیم خود یعنی CAT7a است.

کابل شبکه CAT8 به چند دسته تقسیم می شود؟

این کابل ها به دو گروه یا دسته کلاس ۱ و ۲ تقسیم می شوند. به گروه اول CAT8.1 و به گروه دوم CAT8.2 گفته می شود. سوکتی که در این کابل ها مورد استفاده قرار گرفته است همان سوکت های معمولی و پرکاربرد RJ45 است. از کابل نسل جدید که در گروه اول و یا همان CAT8.1 معمولا در شبکه هایی با سرعت انتقال ۲۵ گیگابیت بر ثانیه بهره برده می شود.از کابل های شبکه نسل جدید در گروه دوم یا همان CAT8.2 معمولا در اکثر شبکه هایی که سرعت انتقال اطلاعات ۴۰ گیگابایت می باشد و سوکت مورد استفاده در این کابل CAT۸.۲ است. این دو گروه کابل CAT8  دارای ویژگی مهمی هستند که آن هم سازگاری با کابل شبکه های نسل قبل از خود می باشد. به عبارتی دیگر از این کابل شبکه می توان در شبکه های قدیمی تر نیز بهره برد.

کابل شبکه CAT8

از نکات دیگر مرتبط این است که مقدار حفظ سرعت انتقال اطلاعات فقط در فاصله های ۲۰ تا ۳۶ متری مقدور خواهد بود و این نسل از کابل ها در فاصله های زیادتر میزان فرکانس و سرعت را کم می کند. بهترین مورد مناسب برای استفاده از این مدل کابل ها در شبکه هایی است که فاصله موجود بین سوئیچ شبکه و سرورها در آن بسیار کم است. بهره بردن از این کابل در شبکه های کوچک و حتی متوسط پیشنهاد نمی شود.

تفاوت اصلی کابل شبکه CAT8 با نسل های قبل از خود در چیست؟

برای افزایش سرعت انتقال اطلاعات در شبکه به افزایش میزان فرکانس نیاز است. اکثر تفاوت موجود در کابل های نسل CAT8 با اندازه نسل های قبل از خود در مقدار فرکانس بالا و سرعت این کابل  است. سرعت بالاتر، فرکانس بالاتر، پهنای باند بیشتر در کابل های نسل CAT8 از عمده ترین فرق های این کابل با نسل های قبل از خود است. همچنین این کابل ها دارای قیمت بالاتری هستند. همچنین استفاده از این کابل ها فقط در دیتاسنتر ها ممکن است.

امتیاز دهید:
(۵.۰ / ۵)
تعداد آرا: ۱
برچسب ها:
۱۹ شهریور ۱۴۰۱     بازدید: ۵۱     دسته بندی: معرفی سخت افزار
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۲۴
تجهیزات ذخیره‌سازی
۲۳
سرورDL380G9
۲۳
ذخیره‌سازی داده
۱۶
سرورهای ذخیره‌سازی
۱۵
اخبار امنیت اطلاعات
۶
Intel
۶
قیمت SSD
۶
سرورDL380 G9
۵
درایوهای SSD
۵
دستگاه های IoT
۵
فضای ذخیره‌سازی SSD
۵
خرید SSD
۵
حافظه SSD
۴
نسخه پشتیبان
۴
ذخیره داده
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف