مرکز تماس: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
پست الکترونیک: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
اخبار/مقالات

چگونه اتوماسیون شبکه هوشمند چالش های ادغام مدیریت خدمات فناوری اطلاعات را حل می کند

مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) شامل فعالیتهایی برای طراحی، برنامه ریزی، ارائه، کار و کنترل خدمات IT می باشد. به طور معمول، مدیریت تغییرات، مدیریت دارایی و پیکربندی، مدیریت حوادث و مشکلات موارد اصلی استفاده ITSM هستند که در فرایند مدیریت اجرای شبکه نقش دارند. تلاش های اتوماسیون شبکه باید شامل این ادغام با این مؤلفه های اصلی باشد. بیایید موارد مختلف استفاده و چالش های مرتبط با آن و اینکه چگونه اتوماسیون هوشمند می تواند بر موانع غلبه کند، بررسی کنیم.

Network-Automation

ادغام اتوماسیون شبکه با مدیریت تغییر

مدیریت تغییر یک فعالیت مهم برای عملیات شبکه سازمانی است. همه تغییرات شبکه باید روند تأیید صحیح را طی کنند تا اطمینان حاصل شود که تغییرات شبکه با در نظر گرفتن سلامت و عملکرد کلی شبکه انجام می شود.

هنگام ادغام مدیریت تغییر با یک راهکار اتوماسیون، راهکار باید بیش از درخواست تغییر شبکه واحد در نظر گرفته شود. اتوماسیون باید کل شبکه و تأثیر تغییر در آن را ارزیابی کند. اتوماسیون های شبکه مبتنی بر اسکریپت، فرض می کنند مدیریت تغییر به صورت آفلاین انجام شده است. این امر از طریق ورود افراد به سیستم، ورود تیکت، اطلاع به تایید كنندگان، دریافت تأیید و اطلاع به مهندس برای اجرای اسكریپت (های) مورد نیاز برای ایجاد تغییر انجام می شود. عدم وجود کنترل اجباری و برنامه نویسی قبل از اینکه اسکریپت اجرا شود میتواند یک شکاف امنیتی و خطر خاموشی کلی محسوب شده و کل سیستم را در معرض خطر قرار دهد.

اتوماسیون شبکه هوشمند می فهمد که یک درخواست تغییر حتی برای شروع یک روند لازم است. اتوماسیون شبکه هوشمند از API ها برای دسترسی به سیستم مدیریت تغییر استفاده می کند تا هر زمان که یک فرایند تغییر شبکه آغاز شود، درخواست های تغییر ایجاد کند، و باعث از بین بردن مراحل دستی و وقت گیر شده و از اجرای تغییرات تا زمان تصویب آنها توسط مدیر سیستم جلوگیری می کند. از طرف دیگر، درخواست می تواند از طریق سیستم مدیریت تغییر آغاز شود و فرآیند اتوماسیون را از طریق API آغاز کند، و همراه با تأیید تأییدیه ها شروع شود. این امر چرخه بین سیستم مدیریت تغییر و اجرای روش سنتی را حذف می کند. با تغییر نتیجه، به روزرسانی ها از طریق وضعیت اطلاع رسانی و تکمیل API به اشتراک گذاشته می شوند.

Network-Automation-1

ادغام اتوماسیون شبکه با مدیریت دارایی و پیکربندی

شبکه سازمانی یک مجموعه از دستگاه های متصل است و یک سرمایه قابل توجه را نشان می دهد. هر دستگاهی باید از نظر مقدار آن، جایی که مستقر است (در صورت وجود یک جای ثابت)، مکانی که در آن قرار دارد (اگر مستقر نشده است و در حال حرکت است)، نحوه پیکربندی آن، نقشی که برای انجام آن و استفاده از آن مستقر است، ردیابی شود .

هنگام ادغام مدیریت دارایی و پیکربندی با یک راهکار اتوماسیون، باید نه تنها پیکربندی دستگاه بلکه محل استقرار دستگاه را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال هوش مصنوعی استقرار دستگاه های جدید سخت افزار از یک انبار یا فروشنده بیرون می کشد و آن را در شبکه مستقر می کند. برای مدیریت دقیق دارایی، فرایند اتوماسیون موقعیت مکانی دستگاه و وضعیت آن دستگاه (در سرویس، انبارداری و غیره) را به روز می کند. اتوماسیون باید با ادغام در مدیریت دارایی از طریق API برای این به روزرسانی ها، روی فرآیند پایان تمرکز کند.

به روزرسانی های نرم افزار، وصله ها، نوبت های پورت و پیکربندی سرویس ها همگی بر پیکربندی دستگاه (ها) تأثیر می گذارند. بخش اصلی این فعالیتها مربوط به نگهداری و پشتیبان گیری فوری دوره ای از تنظیمات دستگاه است. این چالش مدیریت ذخیره سازی و چرخه عمر تنظیمات هر دستگاهی است. یک راهکار هوشمندسازی خودکار شبکه فقط این داده ها را ذخیره نمی کند؛ بلکه در عوض داده های مختلفی از ابزارهای مختلف مدیریت پیکربندی را ذخیره می کند و ایجاد نسخه پشتیبان روتین را خودکار می کند.

Network-Automation-2

ادغام اتوماسیون شبکه با مدیریت حوادث و مشکلات

مدیریت حوادث و مشکلات بر عهده ناظر شبکه و ایجاد رویدادهای تعریف شده کلیدی برای شروع تیکت های حادثه و مشکل است. در حالی که به طور سنتی این یک فرایند دستی است، یک حادثه در شبکه می تواند به راحتی یک گردش کار خودکار را ایجاد کند که مسیر را مجدداً راه اندازی کند یا تغییر تنظیمات را برای بازیابی سرویس شبکه تا زمان اجرای راهکار دائمی تر ایجاد کند.

هنگام ادغام مدیریت حادثه و مشکل با یک راهکار اتوماسیون، باید این هوش را داشته باشد که بداند در هر حادثه چه تغییری ایجاد می کند. این امر نه تنها نیاز به ادغام با سیستم های مانیتورینگ دارد، بلکه نمای کاملی از داده های دارایی و پیکربندی را نیز نیاز دارد. با استفاده از این داده ها می توانید یک حادثه را مشاهده کنید، ببینید چه دستگاه هایی در آن قرار دارند، پیکربندی آنها در چه سطحی است، چه ظرفیتی را در آن کار می کنند و از این داده ها همراه با داده های هشدار و خطا در داده های جمع آوری شده توسط مدیریت حادثه استفاده کنید تا تصمیم بگیرد که چه کاری باید انجام شود. اتوماسیون را می توان بر اساس این داده ها ایجاد کرد تا پیکربندی را تغییر داده، دستگاه را از سرویس خارج کند، ظرفیت را اضافه کند، عمل استقرار دستگاه را آغاز کند یا تعداد دستگاههای موجود را جایگزین یا اضافه کند یا پورت های اضافی را روشن کند. این راهکار کاملاً یکپارچه، آغاز کار اتوماسیون شبکه حلقه بسته را فراهم می کند و در نهایت شبکه را کاهش می دهد.

برای حل چالش های ادغام ITSM، یک ابزار اتوماسیون شبکه هوشمند باید با کلیه مؤلفه های ITSM از جمله مدیریت تغییر، مدیریت دارایی و پیکربندی و مدیریت حادثه و مشکل ادغام شود. رویکردهای مبتنی بر اسکریپت نمی توانند این ادغام را در مقیاس بالا ارائه دهند.

منبع خبر : Networkcomputing

۲۲ شهریور ۱۳۹۹     بازدید: ۲۶     دسته بندی: اخبار IT جهان، اخبار عمومی
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۴۶
اخبار فناوری اطلاعات
۲۴
تجهیزات ذخیره‌سازی
۲۳
ذخیره‌سازی داده
۲۳
سرورDL380G9
۱۶
سرورهای ذخیره‌سازی
۱۲
اخبار امنیت اطلاعات
۶
قیمت SSD
۶
سرورDL380 G9
۵
دستگاه های IoT
۵
فضای ذخیره‌سازی SSD
۵
خرید SSD
۵
حافظه SSD
۵
سرور اچ پی
۵
Intel
۵
درایوهای SSD
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
ایمیل/موبایل:
رمز عبور:
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

نام کامل:
آدرس ایمیل:
متن پیام:
5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف