مرکز تماس: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
پست الکترونیک: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om

اخبار/مقالات

هفت دلیل مناسب بودن بلوتوث در اینترنت اشیاء صنعتی

 بیشتر ما هر روز از بلوتوث به نوعی استفاده می کنیم. معمولاً برای اتصال مواردی مانند تلفن، ساعت هوشمند، هِدسِت، موس و صفحه کلید از آن استفاده کرده ایم. در واقع، استفاده از بلوتوث چنان گسترده است که گروه ویژه بهره (Special Interest Group یا به اختصار SIG) که نظارت بر استانداردهای بلوتوث را دارد، پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۲ تعداد ۵.۲ میلیارد دستگاه بلوتوث وجود خواهد داشت.

h_b_bluetooth

با وجود همه قابلیت های بلوتوث برای استفاده کنندگانش، این واقعیت که این فناوری برای استفاده صنعتی هوشمند نیز مناسب است، کمتر مورد توجه قرار می گیرد. ما در ادامه این مطلب، به هفت دلیل اصلی اشاره میکنیم که چرا باید افرادی که سیستم ها و شبکه های اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT) را طراحی می کنند بلوتوث را به عنوان ستون ارتباطی خود در نظر بگیرند.

frequence_ble

 

۱. از مداخله فرکانسی بسیار مصون است.

بلوتوث با وجود استفاده از باند فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز ISM (که آن را با امثال Wi-Fi و ZigBee و دیگر شبکه های بی سیم به اشتراک می گذارد) روشهای هوشمندانه ای را برای اطمینان از رسیدن پیام به مقصد خود دارد.

پرتاب فرکانس تطبیقی ​​کمک می کند تا داده ها با موفقیت از نویز ها عبور کنند. پیام های جداگانه به بسته های داده‌ای کوچک تقسیم می شوند که طبق یک جریان یا توالیِ از پیش تعریف شده از طریق کانال های مختلف ارسال می شوند و فقط برای دستگاه های فرستنده و گیرنده شناخته شده اند. به شکلی که در هر ثانیه ۱۶۰۰ مرتبه سوئیچِ کانال می تواند اتفاق بیفتد. بسته‌های اطلاعاتی که به درستی به مقصد خود نرسند، دوباره ارسال می شود و اگر مشکلی در کانالِ ایجاد شده باشد، این مورد نشانه گذاری یا به اصطلاح پرچم گذاری می شود؛ بنابراین در آینده می توان از وقوع آن جلوگیری کرد.

 

bluetooth_mesh

 

۲. شما می توانید از بسیاری از دستگاه های بی سیم در همان فضا استفاده کنید.

چندین ویژگی بلوتوث همگی با هم کار میکنند تا بتوانید با تعداد زیادی دستگاه که در نزدیکی یکدیگر واقع شده اند، کار کنید و از کارکردِ صحیح و همزمان آنها در مجاورت و نزدیکی هم مطمئن باشید. بسته های داده‌ای فناوری بلوتوث به سبب کوتاه بودنشان -که ایده آل برای برنامه های اندازه گیری و کنترل صنعتی است- فقط دوره های زمانی کوتاه را در محیط سپری میکنند. از طرف دیگر کنترل خودکار بلوتوث تضمین می کند که داده ها با قدرت مورد نظر پخش می شوند، بنابراین هیچ نویزی در مسیر آنها وجود ندارد. این دو عامل به آزادسازی امواج هوایی برای استفاده سایر وسایل کمک می کنند. بلوتوث برای همکاری با Wi-Fi بهینه شده است.

 error_ble

 

۳. می تواند خطاهای مربوط به بیت ها را شناسایی و اصلاح کند.

در محیط های پر نویز یا مواقعی که داده ها در مسافت های طولانی تری در حال انتقال هستند، احتمال رخداد خطاهای بیتی در پیام ها وجود دارد. بلوتوث می تواند این موارد را تشخیص دهد و در صورت وجود کانال های غیرقابل اطمینان، اقدام به شناسایی آن کند. همچنین می تواند از نوعی روش با نام "تصحیح خطا به جلو" (Forward Error Correction یا به اختصار FEC) برای اصلاح خطاها به محض ورود داده ها به گیرنده استفاده کند.

 

mesh-ble

 

۴. بلوتوث می تواند با سیستمهای صنعتی موجود شما ادغام شود.

پورت های سریال در کاربردهای صنعتی کاربرد گسترده ای دارند و به لطف Serial Port Profile (SPP)، بلوتوث می تواند با طرح های موجود شما سازگار شود. SPP یک رابط سخت افزاری کامل از نوع سریال را از طریق بلوتوث شبیه سازی میکند؛ در نتیجه، می توانید یک کابل سریال را با یک اتصال بیسیم بلوتوث، با عملکرد چند نقطه ای یا نقطه به نقطه جایگزین کنید.ble-range۵. بُرد آن بیشتر از چیزی است که فکر می کنید.

شاید بسیاری از افراد متأثر از تجربیات خود در مورد بلوتوث در فضای مختلف باشند و تصور کنند که این فناوری تنها در چند متری کار می کند. اما بلوتوث در واقع می تواند در مسافت های بسیار بیشتر حتی در شرایط صنعتی سخت کار کند. آخرین استاندارد بلوتوث نسل ۵ از حالت دوربرد پشتیبانی می کند که از آن برای انتقال پیام ها تا ۱.۷ کیلومتر استفاده شده است. شبکه های مِش، که در آن داده ها از گره ای به گره دیگر منتقل شده تا به مقصد خود برسند، می توانند به افزایش دامنه، به ویژه در محیط های متراکم کمک کنند.

ble-world۶. می توانید هر جا که هستید از آن استفاده کنید

استاندارد بلوتوث، جهانی است؛ به این معنی که شما می توانید از همان دستگاه در هر کجای کره زمین استفاده کنید و برای این کار نیازی به تهیه مؤلفه های مختلفِ تجهیزاتِ صنعتی در بازارهای مختلف نیست. نکته جالب دیگر که در تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های دستی بسیار رایج است، این است که می توانید با دستگاه هایی که قبلاً به آنها متصل شده اید، در صورتی که بلوتوث‌شان فعال باشد به راحتی تعامل کنید.

ble-sec

۷. امنیت در طراحی آن رعایت شده است

سه ویژگی ذاتی بلوتوث که آن را به ابزاری بسیار امن برای به اشتراک گذاشتن داده ها به صورت بی سیم تبدیل کرده است:

مورد اول، فرکانس انعطاف پذیر، که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، بیانگر این مسئله است که فرستنده، داده ها را در یک دنباله شبه تصادفی از کانالها ارسال می کند. فقط فرستنده و گیرنده می دانند این کانال ها کدام کانال ها هستند. بنابراین اگر کسی قصد رهگیری پیام را داشته باشد، باید به تمام کانال ها گوش کند، سپس باید سعی کند که بسته های مناسب داده را برای به دست آوردن پیام کامل جمع‌آوری کند.

مورد دوم، دستگاه‌هایی که از بلوتوث ۴.۲ یا بالاتر استفاده می کنند از مکانیسم جفت سازی استفاده می کنند که مانع از ورود داده های غیر مجاز می شود.

و سومین مورد، دستگاه های بلوتوث را می توان "نامرئی" تعیین کرد، به این معنی که هکرها واقعاً نمی دانند که آنها در آنجا هستند، در نتیجه اتصالات فقط بین دستگاههایی که از قبل جفت شده اند امکان پذیر است.

 ble-jurney

سفری باورنکردنی

این واقعیت که بلوتوث چنین بخش مهمی از IoT است، نشانگر سفری است که فناوری طی ۲۰ سال گذشته آن را پیموده است. آنچه در ابتدا وسیله ای برای همگام سازی داده ها بین تلفن های همراه بود، بطور مداوم برای رفع نیازهای جدید از جمله در اینترنت اشیاء صنعتی تکامل یافته است و به همین دلیل است که اکنون بسیاری در حال انتخاب آن هستند تا از امکانات صنعتی هوشمند نسل بعدی خود استفاده کنند.

آیا به آنها ملحق خواهید شد؟ مفتاح رایانه افزار، تنها نماینده رسمی شرکت Inter Act هلند میتواند به شما کمک کند! با کارشناسان اینترنت اشیاءِ ما تماس بگیرید.

۷ مهر ۱۳۹۸     بازدید: ۵۴٨     دسته بندی: مقالات آموزشی، اخبار IT جهان، اخبار عمومی
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۴٣
اخبار فناوری اطلاعات
٢٣
سرورDL380G9
٢٣
ذخیره‌سازی داده
١۶
سرورهای ذخیره‌سازی
۶
قیمت SSD
۶
سرورDL380 G9
۶
اخبار امنیت اطلاعات
۵
حافظه SSD
۵
فضای ذخیره‌سازی SSD
۵
سرور اچ پی
۵
درایوهای SSD
۵
خرید SSD
۴
بهبود در بهره‌وری ذخیره‌سازی
۴
تغییر رمز وای‌فای
۴
هارد دیسک SSD با جنس بدنه مقاوم‌
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
ایمیل/موبایل:
رمز عبور:
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

نام کامل:
آدرس ایمیل:
متن پیام:
5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف