مرکز تماس: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
پست الکترونیک: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
اخبار/مقالات

مقایسه کاربرد های تجاری پلتفرم های Microsoft Azure و Google Cloud

آخرین اطلاعات موجود درباره بازار فضای ابری در اواسط سال ۲۰۱۹ این است که ۹۴ درصد از کل سازمان های تجاری حداقل یک برنامه کاربردی مبتنی بر ابر دارند که داده های امنیتی و مهم کسب و کارشان توسط آن مدیریت کنند و حدود ۸۴ درصد از کمپانی ها استراتژی فضای چند ابری را دنبال میکنند.

در حالی که مدت زمان نسبتاً زیادی طول کشید تا کسب و کارها پس از پیدایش سرویس ساده‌ی ذخیره سازی AWS در اواخر سال 2006، به سرویس دهنده های فضای ابری اعتماد کنند، فضای ابری اکنون ابزاری استاندارد برای تجارت است. برای اکثر کسب و کارها، انتخاب یک سرویس ابری اولیه و ثانویه یک استراتژی مهم است؛ بنابراین مدیران فناوری اطلاعات هنگام سرمایه گذاری برای یافتن یک شریک ابری باید دقت کافی را داشته باشند.

ارائه دهندگان خدمات ابری مانند خدمات وب آمازون، مایکروسافت Azure، گوگل، آی بی ام، دل EMC، اوراکل و دیگر سرویس دهندگان در هر زمانی امکان دسترسی مشتریان به اطلاعات را آسان تر می کنند و مشتریان میتوانند در صورت لزوم ظرفیتِ فضای ابریشان و یا برنامه هایشان را گسترش یا کاهش دهند. کمپانی های مذکور و سایر ارائه دهندگان خدمات ابری، همچنین خدمات جدید و کارآمد تری را برای استفاده شرکت ها ارائه می دهند. بطور مثال بسیاری از آنها اکنون امکانات هوش مصنوعی را برای سریعتر و ارزشمندتر کردن آنها ارائه می دهند.

در این مقاله ما به بررسی دو شرکت بزرگ ارائه دهنده خدمات ابری در جهان می‌پردازیم: Microsoft Azure (16 درصد از بازار جهانی) و Google Cloud Platform (8 درصد).

کاری که ما در اینجا انجام خواهیم داد این است که در یک سطح بالا و از چند نقطه نظر متفاوت این دو سرویس ذخیره سازی جهانی و محاسبات ابری را با هم مقایسه کنیم تا بتوانیم در تصمیم گیری در مورد انتخاب یکی از این سرویس دهندگان به عنوان گزینه ای مقرون به صرفه، در دسترس و کارآمد به شما کمک کنیم.

شباهت ها و تفاوت های کلیدی Microsoft Azure و Google Cloud Platform

به طور کلی، Azure برای اجرای برنامه ها و نگهداری از داده ها برای شرکت ها طراحی شده است و می تواند به صورت بهینه به سیستم های مبتنی بر ویندوز متصل شود. Google Cloud که به تطبیق پذیری خود افتخار می کند می تواند میزبان تعدادی از سیستم های مختلف باشد و در اداره برنامه های کاربردی و توسعه کسب و کار ها به شما کمک کند.

در حالی که Google (و آمازون AWS) روی محاسبات ابری عمومی تمرکز دارد، ابر عمومی Azure روی کسانی که تمایل به تعامل با مراکز داده خود دارند و در حال استفاده از سرورهای مبتنی بر ویندوز هستند متمرکز می شود. به طور خلاصه، این بدان معنی است که Azure علاقه مند به ارائه گزینه ابر ترکیبی خود است. مایکروسافت با این تصمیم میخواهد با رهبران سرویس های ابری AWS و Google (که آنها نیز به شکلی عالی برای راهکارهای چند-ابری طراحی شده اند) رقابت کند.

برای استفاده از سرویس Microsoft Azure کاربران باید برای یک حساب Microsoft ثبت نام کنند و به جرات می توان گفت بیشتر کاربران در یک کسب و کار از قبل حساب Microsoft دارند. پس از اتمام این فرآیند، کاربران می توانند هرگونه خدماتی را در محدوده اعلام شده Azure تحت حساب خود راه اندازی کنند و صورتحساب این خدمات روی همان حساب کاربری صادر می شود. در صورت نیاز، کاربران می توانند اکانت مالی ایجاد کرده و سپس اکانت های فرعی تحت آن ایجاد کنند. از این طریق سازمانها می توانند از یک ساختار مالی سازمانی استاندارد استفاده کنند.

به طور مشابه، در Google Cloud Platform کاربران نیاز دارد تا یک حساب Google را برای استفاده از خدمات خود تنظیم کنند. با این حال، Google Cloud Platform استفاده از خدمات را پس از ورود به اکانت به شکل پروژه محور سازماندهی می کند. در این مدل کاربران می توانند چندین پروژه کاملاً مجزا را با یک حساب کاربری ایجاد کنند. بنا به شرایط برخی سازمانها، این مدل می تواند دارای مزیت هایی باشد و به کاربران امکان می دهد فضاهای پروژه ای را برای بخش ها یا گروه های جداگانه در یک کسب و کار ایجاد کنند. این مدل همچنین می تواند برای اهداف آزمایشی نیز مفید باشد. به محض اینکه یک پروژه انجام شد کاربر می تواند پروژه را حذف کند که در این صورت تمام منابع ایجاد شده توسط آن پروژه نیز حذف می شوند.

رابط های مدیریت منابع

Azure و GCP هر دو، رابط خط فرمان (CLI) را برای تعامل با خدمات و منابع فراهم می کنند. Azure سرویس Windows CLI را ارائه می دهد و GCP سرویس Cloud SDK را ارائه می دهد. هر یک از این سرویس ها یک CLI یکپارچه برای کلیه خدمات هستند و فارغ از نوع سیستم عامل، در Windows و Linux و MacOS در دسترس هستند. علاوه بر این در GCP می توانید از Cloud SDK در مرورگر وب خود با استفاده از Google Cloud Shell استفاده کنید.

Azure و GCP همچنین کنسولهای مبتنی بر وب را ارائه می دهند. هر کنسول به کاربران امکان ایجاد، مدیریت و نظارت بر منابع خود را می دهد.

فرآیندهای قیمت گذاری

برای بررسی هزینه های Azure، کاربران باید توجه داشته باشند که هزینه ها به انواع محصولاتی که تیم توسعه به آن نیاز دارد بستگی دارد. هزینه سرور در هر ساعت می تواند از ۰/۰۹۹ دلار در ساعت تا ۰/۱۴۹ دلار در ساعت باشد. البته اگر هزینه ها را نمونه به نمونه جمع بزنید، ممکن است متناقض به نظر برسند. با این وجود، وقتی قیمت هر گیگابایت رم را تعیین می کنید، قیمتها با AWS و GCP کاملاً نزدیک هستند.

Google Cloud یک روند قیمت گذاری دقیقه ای را دنبال می کند. گرچه GCP ممکن است از لحاظ ویژگیهای اضافی عقب بماند، اما بهینگیِ هزینه، این مسئله را به نوعی جبران می کند. این پلتفرم همچنین دارای نوعی قیمت گذاری بر اساس مصرف است و در هر ثانیه استفاده از آن صورتحساب می شود. GCP تخفیف هایی را برای استفاده طولانی مدت ارائه می دهد که از ماه دوم قابل استفاده هستند.

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که شرکت ها نیازهای عمومی خود را به صورت موردی ارزیابی کنند و برنامه ها و بارهای کاری خاص را با ارائه دهنده خدمات ابری مطابقت دهند.

Microsoft-Azure

مایکروسافت Azure چیست؟

Azure یک بستر سرویس ابری است که توسط مایکروسافت طراحی و ساخته شده است و در سال ۲۰۱۰ راه اندازی شده است. این شرکت خدماتی مانند محاسبه، ذخیره سازی، بانک اطلاعاتی، شبکه سازی، ابزارهای توسعه و سایر عملکردها را ارائه می دهد. خدمات Azure بر اساس پلتفرم به عنوان یک سرویس (PaaS)، نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) و زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) طبقه بندی می شوند. همه اینها می توانند توسط توسعه دهندگان و کارمندان نرم افزار برای ایجاد، استقرار و مدیریت سرویس ها و برنامه های کاربردی از طریق ابر استفاده شوند. موارد استفاده از این خدمات می تواند شامل موارد مالی، منابع انسانی، تحقیقات علمی، خرده فروشی، رسانه ها و دیگر  موارد باشد.

Azure به لطف پایگاه گسترده و تنوع برنامه های کاربردی تجاری مایکروسافت در سرتاسر جهان به عنوان یکی از بزرگترین و موفق ترین ارائه دهنده خدمات ابری تجاری شناخته می شود. این سرویس طیف گسترده ای از خدمات و قابلیت های یکپارچه‌ی ابری مانند تجزیه و تحلیل، محاسبات، شبکه سازی، پایگاه داده، ذخیره سازی، برنامه های کاربردی موبایل و وب را ارائه می دهد که به صورت یکپارچه با محیط های سازمانی به منظور دستیابی به کارایی و مقیاس پذیری ادغام می شوند.

نکات مثبت و منفی Azure بر اساس بازخورد کاربران

نکات مثبت:

مایکروسافت دیرتر از رقبا به بازار سرویس دهندگان ابری وارد شد (در واقع چهار سال پس از آمازون AWS) اما با در اختیار داشتن نرم افزار های محبوب تجاری خود مانند Windows Server ،Office ،SQL Server ،Sharepoint ،Dynamics Active Directory، دات نت و سایر سرویس هایش به سرعت در این بازر رشد کرد.

دلیل اصلی موفقیت Azure آشکار است: بسیاری از شرکتها ویندوز و سایر نرم افزارهای مایکروسافت را در آن مستقر می کنند. از آنجا که Azure کاملاً با این برنامه ها و برنامه های دیگر ادغام شده است، شرکتهایی که از نرم افزارهای مایکروسافت استفاده می کنند اغلب متوجه می شوند که استفاده از Azure نیز منطقی است. این موضوع باعث ایجاد وفاداری برای مشتریان موجود مایکروسافت می شود. همچنین اگر شما از قبل مشتری تجاری مایکروسافت هستید، می توانید تخفیف های قابل توجهی را برای قراردادهای خدمات انتظار داشته باشید.

نکات منفی:

گارتنر در مورد آرایش و طراحی این پلتفرم ملاحظات خاصی داشته است. «در حالی که مایکروسافت Azure یک بستر آماده برای تجارت است، مشتریان گارتنر گزارش می دهند که تجربه آنها، با توجه به سابقه طولانی مایکروسافت به عنوان یک بنگاه اقتصادی، به آنها ثابت کرده که این بستر به اندازه کافی برای تجارت مناسب نیست. مشتریان مشکلاتی را در برخی از سرویس های این بستر از قبیل پشتیبانی فنی، مستندات، آموزش و وسعت اکوسیستم ISV را ذکر می کنند». این سخنان را یک محقق در همین زمینه بیان کرده است.

این اتفاق در مورد همه مشتریان رخ نمی دهد، اما تعداد زیادی کاربر ناراضی وجود دارد که اعتراض آنها باید در نظر گرفته شود.

Google-Cloud-Platform

Google Cloud چیست؟

Google Cloud یک پلتفرم محاسبات ابری است که توسط گوگل ساخته شده و در سال 2008 راه اندازی شده است. این سرویس به کمک زبانهای برنامه نویسی جاوا، ++C، پایتون و روبی نوشته شده است. این پلتفرم همچنین خدمات مختلفی را ارائه می دهد که IaaS ،PaaS و بستر بدون سرور هستند. Google Cloud به پلتفرم های مختلفی مانند Google App Engine ،Google Compute Engine ،Google Cloud Datastore ،Google Cloud Storage ،Google Big Query (برای آنالیز) و Google Cloud SQL دسته بندی می شود.

Google Cloud محاسبات، ذخیره سازی، شبکه سازی و پایگاه داده های سطح بالا را ارائه می دهد. همچنین امکانات مختلفی را برای شبکه سازی، مانند ابر خصوصی مجازی، Cloud CDN ،Cloud DNS، توازن بار و سایر ویژگی های اختیاری ارائه می دهد. همچنین مدیریت حجم داده های بزرگ و اینترنت اشیاء (IoT) را ارائه می دهد. موتور یادگیری ماشین ابری، هوش ویدئویی ابری، Cloud Speech API ،Cloud Vision API و دیگر ابزارها نیز برای یادگیری ماشین در Google cloud هستند. کافی است بگوییم گزینه های بی شماری در Google Cloud وجود دارد، که بیشتر آنها توسط برنامه نویسان و توسعه‌دهنگان استفاده می شود.

نکات مثبت و منفی Google Cloud Platform بر اساس بازخورد کاربران

نکات مثبت:

کاربران به تخصص مهندسی Google اعتماد می کنند. گوگل در استقرار برنامه‌های کاربردی نمونه ای نادر و شایان تقلید است، زیرا این خودِ Google بود که استاندارد مدیریت برنامه Kubernetes را توسعه داد و اکنون AWS و Azure آن را ارائه می دهند. GCP در ارائه محصولات محاسباتی از قبیل داده های بزرگ، تجزیه و تحلیل و یادگیری ماشین تخصص دارد. همچنین گزینه های قابل توجهی در مقیاس و توازن بار داده ها را فراهم می کند. Google می داند مراکز داده سریع به چه مواردی نیاز دارند.

نکات منفی:

گوگل در رده سوم جایگاه در بازار فناوری های مبتنی بر پردازش ابری است، شاید به این دلیل است که خدمات و ویژگی های مختلف رقبای خود مانند AWS و Azure را ارائه نمی دهد. این مرکز همچنین به اندازه AWS یا Azure دارای مراکز داده جهانی نیست، اگرچه به سرعت در حال گسترش است. مشتريان آن معمولاً GCP را به عنوان يك ارائه دهنده ثانويه انتخاب می كنند تا يك ارائه دهنده استراتژيك. GCP به طور فزاينده به عنوان جايگزين استراتژيک AWS توسط مشتريانی كه کسب و کار آنها با آمازون رقابت می كند، انتخاب می شود و بيشتر پروژه های انجام شده در آن OpenSource محور يا DevOps محور هستند و به همین دلیل کمتر مطابق با مایکروسافت Azure، که بیشتر برای مصارف تجاری کاربرد دارد، هستند.

۲۴ شهریور ۱۳۹۸     بازدید: ۶۶۹     دسته بندی: مقالات آموزشی، معرفی نرم افزار، اخبار عمومی
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۴۵
اخبار فناوری اطلاعات
۲۴
تجهیزات ذخیره‌سازی
۲۳
ذخیره‌سازی داده
۲۳
سرورDL380G9
۱۶
سرورهای ذخیره‌سازی
۱۱
اخبار امنیت اطلاعات
۶
قیمت SSD
۶
سرورDL380 G9
۵
دستگاه های IoT
۵
فضای ذخیره‌سازی SSD
۵
خرید SSD
۵
حافظه SSD
۵
سرور اچ پی
۵
درایوهای SSD
۴
بهبود در بهره‌وری ذخیره‌سازی
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
ایمیل/موبایل:
رمز عبور:
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

نام کامل:
آدرس ایمیل:
متن پیام:
5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف