مرکز تماس: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
پست الکترونیک: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om

اخبار/مقالات

مسئولان ارشد اطلاعات باید برای تأثیر 5G بر تجارت برنامه ریزی کنند

 از زمان ظهور رایانش ابری ، ما منتظر اتفاق بزرگ بعدی در زمینه فناوری اطلاعات سازمانی هستیم. شبکه مخابراتی ۵G ممکن است همین اتفاق بزرگ باشد.

۵G ، نسل پنجم و بعدی اتصال شبکه بی سیم و مخابراتی است و ممکن است مانند نسخه سریعتر شبکه هایی باشد که اکنون داریم؛ اما بیش از این است. تفاوت های کمّی شبکه مخابراتی نسل پنجم در مقایسه با فن آوری های موجود، تغییرات کیفی را ایجاد می کند که مجموعه ای از فرصت ها و چالش ها را برای مسئولان ارشد اطلاعات به ارمغان می آورد.

وبسایت 451research اذعان می دارد: "۵G به طور بالقوه تأثیر انرژی و سرعت بخشی را در کلیه فناوری ها و خدمات در فناوری اطلاعات خواهد داشت."

چهار زمینه ای که مسئولان ارشد اطلاعات باید برای این تأثیرگذاری برنامه ریزی کند ، موارد زیر است:

- داده ها و تجزیه و تحلیل
- ابزار دقیق گسترده
- استفاده از هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین
- چالش های امنیتی و حریم خصوصی جدید

معماری شبکه ۵G در نهایت ظرفیت انتقال داده ۱۰۰۰ بار بیشتر از فناوری های امروز را برای شما فراهم می آورد. و این امر در یک پنجم زمان با سرعت هایی از ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سریعتر از فن آوری های شبکه فعلی انجام خواهد شد. از چنین پیشرفت های چشمگیری در فن آوری، نه تنها برنامه ها و خدمات موجود بهره خواهد برد ، بلکه قابلیت های کلیدیی را برای طراحان و توسعه دهندگان فراهم می کند تا انواع جدیدی از خدمات را به بازار ارائه دهند.

بیایید تأثیر ۵G را در جنبه های مختلف شرکت و در صنایع مختلف بررسی کنیم:

fG

حضور داده ها در همه جا:

از آنجا که معماری شبکه ۵G در برخی از کشورها مستقر شده و در دسترس عموم قرار گرفته است، داده های بیشتری تولید، جمع آوری و در دسترس برای تجزیه و تحلیل خواهند بود. برنامه های موجود که به عملکرد شبکه بستگی دارند ، پیشرفت های قابل توجهی در سرعت خواهند کرد. به عنوان مثال یک فیلم دو ساعته در کمتر از چهار ثانیه با ۵G قابل بارگیری است. این یک اتفاق قابل توجه است، اما مهمترین عاملی که از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار است این است که شبکه های سریعتر با توان بالاتر فرصت بیشتری را برای جمع آوری داده ها ایجاد می کنند که به نوبه خود انواع جدیدی از خدمات را هدایت می کنند. از آنجا که مسئولان ارشد اطلاعات به فواید ۵G (اعم از تأخیر کم، شبکه با سرعت بیشتر و عملکرد شبکه بهبود یافته برای کار بر روی داده ها) پی برده اند، به علاقه مندند که بدانند: "چه خدمات جدیدی می توانیم بر اساس ۵G بسازیم؟".

این نوع خدمات، دامنه امکان تأثیر ۵G را بر صنایع زیر نشان می دهد:

● در صنعت املاک و مستغلات ، صاحبان خانه می توانند از فناوری واقعیت مجازی استفاده کنند تا بدون ترک محل زندگی خود ، ویژگیهای مورد علاقه را در داخل و خارج جستجو کنند.
● تولید کنندگان از مدل های پیش بینی شده برای برنامه ریزی نگهداری و شناسایی ناهنجاری ها یا سایر خرابی ها در داده های دستگاه استفاده می کنند، از خرابی های احتمالی در آینده جلوگیری می کند.
● تبلیغات و بازاریابی ممکن است پروفایل شخصی مشتریان را با داده های مکان واقعی ترکیب کند تا تبلیغات را براساس مشاغل نزدیک به افراد خاص، هدف قرار دهد.
● راه های جدید ارائه خدمات درمانی با هزینه کمتر که می تواند شامل درمان از راه دور ، مشاوره پزشکی و تشخیص بیماری از راه دور باشد.

5g

محیط ابزاری درحال گسترش:

اینترنت اشیاء (IoT) در چشم انداز فناوری اطلاعات بخصوص در سناریوهای صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود:
۸۶٪طبق بررسی موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)، سازمان های تولیدی، حمل و نقل، نفت و گاز فناوری های IoT را اتخاذ می کنند و  ۸۴٪ متخصصین معتقدند این ابزار بسیار مؤثر هستند . تقاضای IoT صنعتی با افزایش اتوماسیون، تمرکز بر ایمنی کارگران و راندمان کلی و همچنین استفاده بیشتر از سنسورهای هوشمند هدایت شده است.

تفاوت های کمی در ۵G در مقایسه با فن آوری های موجود ، تغییرات کیفی را ایجاد می کند که مجموعه ای از فرصت ها و چالش ها را برای مسئولان ارشد اطلاعات به ارمغان می آورد.

استفاده از معماری شبکه ۵G برای جمع آوری داده های دقیق، تقریبا از هر مرحله عملیات صنعتی یک شرکت می تواند گنجینه ای از اطلاعات و بینش های ارزشمند را فراهم کند. متأسفانه، بسیاری از شرکت ها از فوایدی که این داده ها برای آنها داشته، استفاده نکرده‌اند. یک مطالعه جدید Vantage Partners نشان داد که ۶۹٪ سازمان های مورد بررسی، فرهنگ داده محور را ندارند و ۵۳٪ با داده ها به عنوان دارایی رفتار نمیکنند.

این یافته ها توسط داده های دیگر تکرار می شوند. رندی بین و توماس اچ دیونپورت در بررسی بازرگانی هاروارد نوشت: "عدم موفقیت در برخی از تحولات دیجیتال با مشخصات بالا باعث شده است که رهبران شرکت نسبت به ابتکارات تحول آمیز احتیاط کنند." آنها متذكر می شوند كه فرهنگهای كسب و كار مبتنی بر داده نیاز به ابتكاری بلند مدت دارند كه همیشه با اهداف مالی كوتاه مدت سازگار نیست. بدون اتخاذِ تصمیم گیری مبتنی بر داده ، بخش اعظمی از ارزش یک عملیات، بطور روزافزون، از بین می رود.

5G

تأثیر 5G به همراه هوش مصنوعی:

داده های بیشتر باعث توسعه ابزارها و تکنیکهای بهتری برای استفاده از آن داده ها می شوند. هوش مصنوعی ، به ویژه یادگیری ماشین ، اطلاعات ارزشمند را در مجموعه گسترده ای از داده ها شناسایی می کند.

یک شرکت ساختمانی ممکن است مانیتورهای ویدئویی را برای جمع آوری داده ها درباره زمینه حوادث مستقر کند. ممکن است تعداد کافی از کارمندان بتوانند ویدیو را در طول یک تصادف شناخته شده تجزیه و تحلیل کنند ، اما بعید است که یک شرکت دارای کارمندان کافی برای مشاهده همه داده های نظارت جمع آوری شده از همه مکان ها باشد. هوش مصنوعی می تواند ساعت ها فیلم را کشف کند تا سریعتر فیلم های مربوطه شناسایی شود.

هوش مصنوعی همچنین می تواند شیوه های ایمنی ضعیف یا تجهیزات معیوب را تشخیص دهد. شناسایی این نوع مشکلات قبل از تصادف، باعث بهبود ایمنی کارگران، جلوگیری از تاخیر در پروژه و هزینه های آن می شود.

هرچه شرکتها برای کارآمدتر شدن، پیشگیری از تصادفات و ارائه اطلاعات بین المللی دیگر، به هوش مصنوعی روی می آورند، چالش های جدیدی از جمله نحوه نهادینه کردن هوش مصنوعی در فرایندهای تجاری به وجود می آید. شرکتها ممکن است نیاز به جایگزینی کارگران داشته باشند و مطمئناً نیاز به تجدید نظر در مورد فعالیتهای تجاری دارند.

چالش دیگر: گسترش ردپای جمع آوری داده ها دارای پیامدهایی برای امنیت و حفظ حریم خصوصی است که نباید از آن غافل شد.

5G security

امنیت و حفظ حریم خصوصی در دنیای غنی از داده ها

قبل از استقرار مجموعه ای از ابزارها و سنسورهای متصل به شبکه خود، پیامدهای امنیتی و حریم خصوصی را در نظر بگیرید. با توجه به برخی تخمین ها، دستگاه هایی که بیشتر به هم متصل هستند (تا سال ۲۰۲۰، ۳۱ میلیارد و تا سال ۲۰۲۵، ۷۵ میلیارد دستگاه وجود خواهند داشت)، به معنای یک سطح حمله بزرگ برای عاملان مخرب به حساب می‌آیند. همانند سایر دستگاه ها، دستگاه های IoT و edge باید از محرمانه بودن داده ها ، یکپارچگی داده ها و در دسترس بودن خدمات اطمینان حاصل کنند.

حفظ محرمانگی اطلاعات برای محافظت از اطلاعات خصوصی مانند سلامت شخصی و داده های مالی بسیار مهم است. یکی از روش های جلوگیری از افشای اطلاعات خصوصی، برنامه ریزی تخریب آن به جای ذخیره کردن بدون پایانش است. ممكن است نگه داشتن اطلاعات مشتق شده از داده ها مانند تعداد مشتریانی كه از طریق یك ورودی خاص وارد مغازه می شوند بدون ذخیره سازی تصاویر صورت ، كارآمدتر و ایمن تر باشند.

قبل از پذیرش داده ها، از طریق ارسال دستورات به دستگاه از راه دور، دستگاه ها باید تأیید شوند. ممکن است مهاجمان در تلاش برای دستیابی به جایگاه در شبکه، از یک دستگاه قانونی تقلید کنند یا آنها را جعل کنند. هنگامی که آن دستگاه به عنوان یک دستگاه قانونی پذیرفته شد، می تواند داده های ارسال شده به لبه، ابر یا سیستم های آنالیز و ذخیره سازی داخلی را فاسد یا دستکاری کند.

حفظ شبکه در شرایطی که شبکه دچار حملات "توضیع شده محروم‌سازی از سرویس" (DDoS) شود، دشوار است. اولین قدم برای کاهش حمله DDoS ، شناسایی آن است. محدود کردن میزان ارسال یک حساب کاربری و همچنین انداختن یا ریختن داده هایی که بیش از آن حد است، یک روش معمول در حملات DDoS است. تأیید صحت دستگاه های مشتری و محدود کردن ترافیک ورودی فقط به آدرس های شناخته شده و قابل اعتماد نیز تاثیر اینگونه حملات را کاهش می دهد.

شبکه ۵G امکان اتصال به ظرفیت بالا را فراهم می کند که نه تنها نیازهای خدمات شبکه ای موجود را برآورده می کند بلکه پایه و اساس ایجاد خدمات کاملاً جدید را نیز فراهم می کند. این امر مسیری را به سمت تأثیر واقعی ۵G طی چند سال آینده نشان می دهد.

تأثیر فن آوری ۵G را نباید دست کم گرفت. در حالی که ممکن است برای ساخت زیرساخت های آن زمان لازم باشد، تأثیر آن در مناطقی مانند مراقبت های بهداشتی، تولیدی و ... در حال ظهور است.

برای بهره برداری از پتانسیل فناوری ۵G ، شرکت ها باید برای حجم داده های بزرگتر ، ابزار دقیق تر ، استفاده بیشتر از هوش مصنوعی و نیاز به اعمال کنترل های امنیتی و حفظ حریم خصوصی در مقیاس تجاری آماده شوند. از آنجا که سرعت ، کارایی و تأخیر کمتر فن آوری ۵G با فناوری هایی مانند هوش مصنوعی و لبه محاسبه شده است، به احتمال زیاد به خدمات جدیدی منجر می شود که درآمد ایجاد می کنند و همچنین باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه ها می شوند.

منبع: Cisco

۹ امرداد ۱۳۹۸     بازدید: ۵١۴     دسته بندی: اخبار عمومی
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۴٣
اخبار فناوری اطلاعات
٢٣
سرورDL380G9
٢٣
ذخیره‌سازی داده
١۶
سرورهای ذخیره‌سازی
۶
قیمت SSD
۶
سرورDL380 G9
۶
اخبار امنیت اطلاعات
۵
حافظه SSD
۵
فضای ذخیره‌سازی SSD
۵
سرور اچ پی
۵
درایوهای SSD
۵
خرید SSD
۴
بهبود در بهره‌وری ذخیره‌سازی
۴
تغییر رمز وای‌فای
۴
هارد دیسک SSD با جنس بدنه مقاوم‌
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
ایمیل/موبایل:
رمز عبور:
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

نام کامل:
آدرس ایمیل:
متن پیام:
5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف