تلفن: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
ایمیل: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
ورود به تیکتینگ ثبت نام
اخبار/مقالات

شبکه چیست؟

معرفی شبکه

در لغت به گروه و یا تجمعی از افراد و یا اشیاء که توانایی به اشتراک گذاشتن اطلاعات را به صورت با معنایی با یکدیگر دارند، شبکه می گویند.در مفهوم فناوری اطلاعات، به شبکه های کامپیوتری و یا شبکه های دیتا مختصر شبکه می گویند. بدین معنا که کامپیوترها، ابزار و وسایلی هستند که اطلاعات را به صورت قابل فهم اشتراک گذاری می شود‌. در رده بالاتر و مفهومی، شبکه های دیتا از گره هایی تشکیل می شوند که دستگاه های دیجیتالی قادر هستند از راه لینک ها و ارتباطات فیزیکی چه سیمی و چه بی سیم، پیغام های بین گره ها جا به جا کنند‌.

به گفته عامیانه تر، یک شبکه کامپیوتری از گروهی از سیستم های کامپیوتری و دیگر تجهیزات سخت افزاری تشکیل شده است که از راه کانال های ارتباطاتی به یکدیگر وصل میشوند تا ارتباطات و اشتراک گذاری منبع های اطلاعاتی را در میان طیف گسترده ای از کاربران به وجود آوردند.نصب و راه اندازی و همچنین پشتیبانی و تعمیر شبکه های کامپیوتری شرکت خانه و یا سازمان خود را به گروه مجرب و متخصص مفتاح رایانه افزار بسپارید.گره یا نود های شبکه، دستگاه های کامپیوتری شبکه که کانون آغاز و خاتمه داده ها در شبکه می باشند، نام دارد.نودها قادر هستند شامل رایانه های شخصی، تلفن، سرور، و تجهیزات سخت افزاری شبکه باشند. به بیانی دیگر می توان اینطور گفت که دو دستگاه زمانیکه با یکدیگر شبکه هستند که تبادل داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر چه به شکل ارتباط مستقیم و چه غیر مستقیم شبکه امکان پذیر باشد.طیف وسیعی از برنامه های کاربردی و سرویس ها در شبکه های کامپیوتری موجود هستند که مورد بهره وری قرار می گیرند مثل شبکه جهانی وب، اینترنت، سرویس های صوتی و تصویری دیجیتال، استفاده مشترک از برنامه های کاربردی و سرویس های ذخیره سازی، چاپگر ها و دستگاه های فکس، برنامه های پیام رسان ایمیل و سرویس های چت و مثال های دیگر.

شبکه چیست؟

بر حسب رسانه شبکه های کامپیوتری مورد بهره وری برای انتقال سیگنال ها، پروتکل های ارتباطی جهت سازماندهی ترافیک شبکه، بعدهای شبکه، توپولوژی و اهداف سازمانی در قسمت های مختلفی قرار می گیرند. بزرگترین شبکه ارتباطی که میان کاربران رواج دارد اینترنت نام دارد.

توپولوژی شبکه چیست؟

در حقیقت توپولوژی شبکه ارایشی از المان های متعدد شبکه کامپیوتری مثل گره، نود، پیوند و… می باشد. به معنای دیگر توپولوژی در اصل ساختار شبکه و روش اتصال اجزا شبکه به همدیگر را به دو شکل منطقی و فیزیکی تعریف می کند.

انواع توپولوژی شبکه

توپولوژی مش

در این نوع توپولوژی هر دستگاه از راه یک نقطه ویژه به نقطه یا نود دستگاه دیگر در شبکه وصل می شود‌. در این مدل چند راه از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر موجود است و این توپولوژی شامل سوئیچ، هاب  و یا کامپیوتر مرکزی نیست. نمونه ای توپولوژی مش اینترنت است. از این تمولوژی معمولا برای پیاده سازی WAN مکانی که خرابی و اختلال در ارتباطات نگرانی  وسیعی به حساب می آید بهره برده می شود.

توپولوژی ستاره ای

در این توپولوژی هر دستگاه در  شبکه به یک دستگاه مرکزی به اسم تهاب وصل است که برعکس توپولوژی مش، این توپولوژی اجازه ارتباط مستقیم بین دستگاه ها را نمی دهد به این معنا که یک دستگاه بایستی از راه مرکز ارتباط برقرار کند. با استفاده از کابل کواکسیال یا کابل های RJ45 اتصال در این توپولوژی شکل میگیرد. قابل توجه شما کاربران عزیز توپولوژی ستاره ای از محبوب ترین توپولوژی ها در اجرای شبکه است.

 شبکه چیست؟

توپولوژی خطی

یک کابل اصلی در توپولوژی خطی وجود دارد که همه ی دستگاه ها از راه خطوط به این کابل متصل می شوند. از جایی که همه داده ها از راه کابل اصلی انتقال داده می شوند، محدودیت خط ها و مسافتی که یک کابل شبکه اصلی قادر است داشته باشد در این مدل به چشم میخورد. از این توپولوژی به طور معمول در شبکه اترنت و شبکه استاندارد بهره برده می شود. با توجه به ساختار این توپولوژی می توان گفت پیکربندی این مدل در مقایسه با دیگر مدل ها بسیار ساده تر است.

توپولوژی حلقه ای

ارتباط هر دستگاه  با دو دستگاه در دو طرف آن در توپولوژی شبکه حلقه ای به چشم میخورد که در آخر ساختار یک حلقه را به وجود می آورد‌. همانند توپولوژی خطی است با این اختلاف وع دارای انتها در اتصال می باشد.

توپولوژی درختی

این توپولوژی در حقیقت ترکیبی از توپولوژی خطی و ستاره ای است. توپولوژی درختی نوعی ساختار است که در آن همه کامپیوترها به شیوه سلسله مراتبی به همدیگر متصل می شوند. بالاترین گره در این توپولوژی به عنوان گره ریشه شناخته شده و تمام گره های دیگر فرزندان و زیر مجموعه های گره ریشه هستند.

توپولوژی ترکیبی

از ترکیب  کردن دو یا چند توپولوژی، توپولوژی شبکه ترکیبی ساخته می شود. در حقیقت در این توپولوژی ارتباط بین پیوندها و گره های متنوع برای انتقال داده است.

چه کسانی به شبکه احتیاج دارند؟

درحالیکه محل کار شما به بیش از یک کامپیوتر مجهز است، در روند کاری شما نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری نقش بسیار بسزایی دارد. امروزه بودن شبکه کامپیوتری و اینترنت برای هر شرکت لازم است، به همین دلیل هدف اصلی از نصب و راه اندازی شبکه برقرار کردن ارتباط سیستم ها با همدیگر، هزینه کم در خرید تجهیزات سخت افزاری و مدیریت خوب تر است.

ویژگی های شبکه

امکان دارد شبکه های کامپیوتری شاخه ای از مهندسی برق، مهندسی الکترونیک ، ارتباطات از راه دور، علوم رایانه، فناوری اطلاعات و یا مهندسی کامپیوتر باشد.

شبکه چیست؟

یک شبکه این امتیاز را می دهد که شبکه های کامپیوتری منبع های ریاضیات و اطلاعاتی را برای بهره بردن کاربران و نرم افزارهای دیگر به اشتراک بگذاریم. کاربران قادر هستند از راه شبکه از منبع های متعددی که به واسطه تجهیزات شبکه به اشتراک گذاشته می شود، بهره ببرند.  یک شبکه این امکان را می دهد تا توانایی به اشتراک گذاشتن انواع اطلاعات و فایل ها را با نوع های متعدد و سند های مختلف، برای سیستم ها و کاربران شبکه  با به وجود آوردن سطح دسترسی برای هر شخص و یا سیستم دیگر داشته باشیم.برای انجام دادن وظیفه های خود سیستم های محاسباتی توزیع شده در شبکه از سیستم محاسباتی منبع یا همان سرور برای محاسبه استفاده می کنند.امکان دارد در شبکه های کامپیوتری هکرهای امنیتی، با هدف سودجویانه به سیستم های کامپیوتری موجود در شبکه راه پیدا کرده و ویروس ها و کرم های کامپیوتری را در شبکه نشر دهد و یا با حمله های متعدد از سرویس دهی تجهیزات و سرور ها در شبکه ممانعت کند.

فناوری شبکه های کامپیوتری چنان وسیع شده است که در همه ی مکان های تجاری و غیر تجاری مورد استفاده قرار میگیرد.

مجموعه مفتاح رایانه افزار با بیش از چند سال تجربه در حوزه مشاوره، طراحی، و نصب و آموزش و پشتیبانی شبکه های رایانه ای و مخابراتی به همت و مشت کار متخصصین خود توانسته است با ارائه خدمات جدید باعث جلب اعتماد اکثر کاربران شود.

امتیاز دهید:
(۵.۰ / ۵)
تعداد آرا: ۱
برچسب ها:
۱۴ آذر ۱۴۰۱     بازدید: ۱۰۰     دسته بندی: شبکه های رایانه ای
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۲۴
تجهیزات ذخیره‌سازی
۲۳
سرورDL380G9
۲۳
ذخیره‌سازی داده
۱۶
سرورهای ذخیره‌سازی
۱۵
اخبار امنیت اطلاعات
۶
سرورDL380 G9
۶
Intel
۶
قیمت SSD
۵
خرید SSD
۵
دستگاه های IoT
۵
حافظه SSD
۵
درایوهای SSD
۵
فضای ذخیره‌سازی SSD
۴
دسترسی از راه دور
۴
AMD
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف