مرکز تماس: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
پست الکترونیک: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
اخبار/مقالات

استفاده از حرارت اتلاف شده مرحله بعدی صنعت مراکز داده به سوی انرژی خالص صفر است!

 بازیابی گرما از طریق مراکز داده نه تنها یک روند در حال ظهور است، بلکه قبلاً نیز مورد نظر قرار گرفته است و در برخی موارد نیز از سوی دولت ها انجام شده است. متأسفانه ، همه مراکز داده فعلی از فن آوری های خنک کننده استفاده نمی کنند که بتوانند به بهترین وجه این روند را بهینه کنند.

یکی از بزرگترین شکایات ارائه شده علیه مراکز داده ، مصرف بیش از حد انرژی آنها است. با این حال، اکنون روند به سمت استفاده از حرارت اتلاف شده است. مفاهیم جدید، مانند اثربخشی استفاده مجدد از انرژی (ERE)، به مراکز داده فرصتی داده است تا تأمین کننده انرژی باشند، نه فقط مصرف کننده انرژی. مراکز داده در دهه های گذشته با کاهش قابل توجهی در اثربخشی مصرف برق (PUE) و اثربخشی مصرف آب (WUE) گام های پایدار فوق العاده ای برداشته اند. بنابراین استفاده از حرارت اتلافی فقط یک قدم مهم دیگر برای اپراتورهای مرکز داده برای دستیابی به یک هدف انرژی خالص صفر در آینده است.
 
کشورهای اسکاندیناوی با رد اتلاف حرارت سرور سالن مرکز داده در سیستم های انرژی منطقه برای استفاده مجدد ، این پایداری جدید را پیاده سازی کرده اند. به عنوان مثال Stockholm’s Data Parks امیدوار است تا سال ۲۰۳۵ از گرمای اتلافی موجود در مراکز داده برای گرم کردن ۱۰٪ از شهر استفاده کند. این یک ناهنجاری نیست. سایر موارد استفاده از گرمای اتلافی در سرتاسر اسکاندیناوی، آلمان و سایر مناطق وجود دارد.

ایالات متحده هنوز با اروپا مطابقت ندارد، با این حال کالیفرنیا اولین قدم را برداشته است و در عنوان ۲۴ خود بازیابی گرمای اتلافی را برای مراکز داده اجباری می کند. این نشانگر دیگری است که صنعت مرکز داده باید پایداری برای انرژی و آب را بهبود بخشد، در غیر این صورت دولت ها آن را با دستورالعمل ها تنظیم می کنند. این می تواند آزادی صنعت را در حال حاضر در مورد انتخاب مکان، روش سیستم خنک کننده و مجموعه تصمیمات دیگری که فقط توسط متخصصان صنعت مرکز داده و نه قانونگذاران باید اتخاذ کند، محدود کند.
مفهوم استفاده از حرارت اتلافی نیز در ایالات متحده به طور تصادفی در تلاشهای بسیار متوسط ​​ظاهر می شود. دانشگاه نوتردام از حرارت اتلاف شده در یک مرکز داده برای گرم کردن گلخانه دانشگاه استفاده می کند. در مثالی دیگر، مرکز داده دانشگاه سیراکیوز به ترتیب آب سرد و گرم اضافی را برای تهویه هوا و گرمایش به یک ساختمان نزدیک منتقل می کند.

گرچه این نمونه های مقیاس کوچک دلگرم کننده هستند ، اما آینده استفاده از گرمای اتلافی مرکز داده در ایالات متحده ممکن است امیدوار کننده ترین نحوه استفاده از انرژی منطقه باشد. به گفته راب تورنتون، رئیس و مدیرعامل انجمن بین المللی انرژی منطقه (IDEA)، انرژی منطقه به طور مداوم در سراسر ایالات متحده در حال رشد است و به راحتی می تواند به مراکز داده کمک کند تا اهداف استفاده از گرمای اتلافی را در مقیاس وسیع تر بدست آورند. "در سال ۲۰۱۸ ، سازمان های عضو IDEA تعهدات جدید یا تجدید ۱۷۴ ساختمان مشتری در آمریکای شمالی در مجموع ۶۴،۰۲۱،۲۰۷ فوت مربع فضای ساختمان برای خدمات انرژی منطقه را در طول سال ۲۰۱۸ در مقایسه با ۱۹۰ ساختمان و ۵۰،۰۲۸،۷۸۵ فوت مربع در طول سال ۲۰۱۷ گزارش کردند. کل آمریکای شمالی از زمان گزارش دهی داوطلبانه در سال ۱۹۹۰ ، ۶۴،۰۲۱،۲۰۷ فوت مربع اضافه شده در سال ۲۰۱۸ مجموع در حال اجرا برای آمریکای شمالی را به ۸۶۵،۶۹۲،۸۰۹ فوت مربع می رساند.
مراکز داده
IDEA همچنین گزارش می دهد که آمریکای شمالی بیش از 940 سیستم انرژی منطقه ای دارد که هم اکنون در شهرها، جوامع، دانشگاه ها، پایگاه های نظامی، فرودگاه ها و مراقبت های بهداشتی فعالیت می کنند. در حالی که بسیاری از سیستم های گرمایش منطقه ای در شهرها و دانشگاه های ایالات متحده از بخار در توزیع استفاده می کنند، گسترش سیستم ها و ساختمان های جدید اغلب سیستم های آب گرم با درجه حرارت متوسط ​​یا پایین را برای گرمایش منطقه مستقر می کنند. خروجی حرارتی یا گرمای اضافی از مراکز داده را می توان توسط سیستم انرژی منطقه ای محلی به عنوان یک منبع گرمایی یکپارچه، یک منبع قبل از گرما برای یک سیستم بخار یا یک منبع اولیه برای یک خوشه انرژی منطقه جدید استفاده کرد.

محوطه دانشگاه آمازون در مرکز شهر مثلث دنی سیاتل نمونه خوبی از استفاده از مرکز گرما برای استفاده از گرما در مقیاس عمده است. به سادگی، محوطه دانشگاه آمازون گرمای اتلافی بازیابی شده از یک ساختمان همسایه در آن سوی خیابان اصلی را که 34 طبقه از سالن های مرکز داده را در خود جای داده است، دریافت می کند. آب برگشتی از قسمت مرکز داده ساختمان در زیر خیابان از طریق مبدل حرارتی زیرزمینی و نیروگاه بازیافت حرارت برای تأمین گرمایش آب گرم تابشی برای سه ساختمان 37 طبقه بلند پردیس آمازون، یک مرکز 16 طبقه و یک مرکز کنفرانس منطقه مرکز داده مانند یک ابزار کم مصرف انرژی منطقه برای نیازهای آمازون عمل می کند. چیدمان نیز متقابل است. آب پس از گرمایش از محوطه دانشگاه آمازون برای خنک سازی و ورود مجدد به بخش مرکز داده برای خنک سازی تجهیزات فناوری اطلاعات و راه اندازی مجدد چرخه بازگردانده می شود.

پروژه های آینده مرکز داده می توانند صفحه ای از آمازون و کشورهای شمال اروپا بگیرند، با این حال بازیابی گرمای اتلافی باید در مرحله طراحی سیستم های خنک کننده در ساخت و ساز جدید یا اصلاح مجدد انجام شود. همه سیستم های خنک کننده مرکز داده به اندازه کافی مناسب و کارآمد نیستند که بتوانند با کمترین تلفات حرارتی، بیشترین انرژی هدر رفته را استخراج کنند. به عنوان مثال خنک کننده هوا به اندازه خنک کننده مایع برای بازیافت حرارت پسماند کارآمد نیست. مایعات انرژی را 10 برابر کارآمدتر از هوا منتقل می کنند، بنابراین خنک کننده مایع بهترین روش است زیرا در طراحی آن ذاتاً یک حلقه آب خنک برای جبران گرما وجود دارد.
خنک کننده تبخیری مستقیم و سایر فناوری ها معمولاً از توزیع هوا در مرکز داده استفاده می کنند که برای بازیابی گرمای اتلافی کارآمد نیست. علاوه بر این ، مراکز داده موجود با خنک کننده هوا در حال کشف مشکلاتی هستند که در روند بازیابی حرارت اتلافی، از طریق خنک کننده تبخیری مستقیم یا غیرمستقیم انجام می شوند، زیرا بیشتر این سیستم ها به تجهیزات اضافی تجهیزات گران قیمت مانند سیم پیچ های بازیابی گرما و حلقه های هیدرونیک نیاز دارند. علاوه بر این، آن سیم پیچ اجباری برای بازیافت حرارت به یک فن خاموش نیز احتیاج دارد که بازده کلی مرکز داده را کاهش می دهد.
مراکز دادهکارآمدترین روش خنک سازی مرکز داده برای بازیابی گرمای اتلافی، خنک کننده تبخیری غیر مستقیم با استفاده از فناوری مبدل نیمه تراوا (SPEX) به نام StatePoint است. این روش از قبل دارای یک حلقه هیدرونیک داخلی است که برای انتقال گرما به سیستم انرژی منطقه آماده است. با این حال، مزایای اضافی فراتر از بازیابی حرارت اتلافی نیز وجود دارد. خنک کننده تبخیری غیرمستقیم با SPEX از غشاهای ریز متخلخل ثبت شده استفاده می کند که به سیستم کمک می کند تا از سایر گزینه های خنک کننده مایع برای ERE ،PUE و WUE بهتر عمل کند. این روش جدید خنک کننده مایع در آزمایشگاه آزمایش شده است. به عنوان یکی از پایدارترین فن آوری های خنک سازی مرکز داده های موجود در حال حاضر ثابت شده است، زیرا به طور بالقوه به ترتیب 90 و 60 درصد از آب خنک کننده مایع و مصرف برق را کاهش می دهد.
آنچه خنک کننده تبخیری غیرمستقیم را با استفاده از فناوری SPEX برای بازیابی گرمای اتلاف ایده آل می کند، دمای بالای آب برگشتی آن از 104 درجه فارنهایت تا 107 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد تا 42 درجه سانتیگراد) در مراکز داده با استفاده از حد مجاز دمای ASHRAE A1A است. هدر آب برگشتی می تواند آب را به کولر تبخیری غیر مستقیم برگرداند یا آن را به گرما هدایت کند.
مبدل حرارتی بازیابی با حداقل افت فشار سیستم هیدرونیک. یک پمپ حرارتی اضافی می تواند به افزایش دما از محدوده 104 درجه فارنهایت به 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد) مناسب تر برای ارسال به سیستم انرژی منطقه یا کاربر خارجی دیگر کمک کند. ارسال گرمای اتلافی به سیستم انرژی منطقه، در واقع سیستم خنک کننده تبخیری غیرمستقیم را حتی از کارآیی بیشتری برخوردار می کند ، زیرا گرما را به جای داخلی، در جای دیگر رد می کند. همه این عوامل با هم ترکیب می شوند و این سیستم را به بهترین ایده خنک کننده مرکز داده برای بهینه سازی مزایای بازیافت حرارت ضایعات تبدیل می کنند. علاوه بر این، کاربران بازیابی گرما در آینده این روش را ترجیح می دهند، زیرا آب در حلقه اختصاصی خود از هوا جدا می شود و به نوبه خود، آب سیستم انرژی منطقه را آلوده نمی کند.
خروجی فوق العاده تجهیزات فناوری اطلاعات در مراکز داده و گرایش به بازیابی گرمای هدر رفت یک هم افزایی است. روزی، صنعت انرژی از ديدن صنعت مركز داده به عنوان اتلاف کننده بزرگ انرژی متوقف خواهد شد، اما در عوض آنها را برای تأمين گرما در سيستم های انرژی منطقه خود به کار میگیرد.
 
منبع خبر : Datacenterfrontier
 
امتیاز دهید:
(۵.۰ / ۵)
تعداد آرا: ۱
برچسب ها:
۲۰ مهر ۱۳۹۹     بازدید: ۲۷     دسته بندی: مراکز داده، اخبار IT جهان
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۲۴
تجهیزات ذخیره‌سازی
۲۳
ذخیره‌سازی داده
۲۳
سرورDL380G9
۱۶
سرورهای ذخیره‌سازی
۱۵
اخبار امنیت اطلاعات
۶
Intel
۶
سرورDL380 G9
۶
قیمت SSD
۵
درایوهای SSD
۵
دستگاه های IoT
۵
فضای ذخیره‌سازی SSD
۵
خرید SSD
۵
حافظه SSD
۴
دسترسی از راه دور
۴
NVMe
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف