مرکز تماس: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
پست الکترونیک: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
مرکز دانش IT
فرهنگ واژگان تخصصی

Token Ring

معماری توکن رینگ یک معماری شبکه است که در اواسط سال 1980 میلادی توسط شرکت IBM پا به دنیای وجود گذاشت. حتی در زمانی که محبوبیت اترنت بر بازار استفاده از توکن رینگ اثر منفی میگذاشت، اما باز هم میتوان گفت که توکن رینگ نقش کلیدی را در بازار شبکه ایفاء میکرد.مشخصات و ویژگی های توکن رینگ را بطور اختصاصی استاندارد IEEE 802.5 تعیین میکند. در این نکته مروری بر عناصر کلیدی، خصوصیات و عملکرد های توکن رینگ ارائه میشود.

نسخه توکن رینگ IBM در سال 1984 برای حوزه کامپیوترها و محیط محاسباتی شرکت IBM برای اولین بارعملیاتی شد. هدف از نسخه توکن رینگ IBM تسهیل در معماری کابل کشی با استفاده از کابل Twisted-pair بود که کامپیوتر را به شبکه از طریق یک سوکت دیواری و با یک کابل کشی مرکزی که در یک مکان مرکزی وجود داشت وصل میکرد.در سال 1985 این نسخه از توکن رینگ موفق به دریافت استاندارد ANSI)/IEEE) گردید. ANSI موسسه ملی استاندارد آمریکا میباشد. این موسسه نماینده ISO در آمریکا میباشد.

معماری Token Ring
یک توکن رینگ شبکه ای در واقع نسخه اجرایی استاندارد 802.5 میباشد. معماری توکن رینگ در شبکه با یک حلقه یا رینگ فیزیکی آغاز میشود و این در حالی است که در نسخه اجرایی IBM یک حلقه کابلی ستاره ای شکل کامپیوترها را در شبکه به هاب مرکزی وصل میکرد.در شکل زیر میتوانید حلقه منطقی و توپولوژی فیزیکی ستاره ای را مشاهده کنید. حلقه منطقی مسیر توکن را بین کامپیوترها نشان میدهد. اما حلقه فیزیکی واقعی کابلی است و از هاب رد میشود. کاربران بخشی از حلقه هستند که از طریق هاب به حلقه وصل میشوند.

پایه و اساس Token Ring
یک توکن رینگ تحت شبکه شامل خصوصیات زیر میباشد:

توپولوژی حلقه ستاره ای شکل کابلی
روش دسترسی بصورت عبور توکن (Token-passing) میباشد.
نوع کابل مورد استفاده در این توپولوژی کابل های twisted-pair با روکش و بدون روکش (STP,UTP) هستند.
سرعت انتقال بین 4 تا 16 مگابیت بر ثانیه است.
انتقال بصورت دیجیتال (Baseband) میباشد.
مشخصات استاندارد 802.5 را داراست.

مشخصات فریم
شکل رسمی از فریم داده توکن رینگ در شکل زیر نشان داده شده است و مشخصات آن در جدولی که بعد از آن میآید به نمایش گذارده میشود. سایز چیزی که در شکل بشما نشان داده میشود قابل قیاس با سایز واقعی فیلدها در فریم واقعی نیستند. فیلد دیتا مهمترین بخش فریم است.

Token Ring چگونه کار میکند؟
هنگامی که اولین کامپیوتر توکن رینگ آنلاین شد، شبکه یک توکن را ایجاد میکند. این توکن با جریانی از داده (بیت ها) و از پیش فرم دهی شده است که به کامپیوترها این اجازه را میدهد تا اطلاعات را بر روی شبکه بگذارند.توکن در سراسر حلقه طی مسیر کرده و از همه کامپیوترها گذر میکند تا زمانی که یکی از کامپیوترها سیگنال هایی را از خود منتشر کند مبنی بر اینکه قصد انتقال داده و قصد در اختیار گرفتن توکن را دارد. کامپیوتر تا زمانی که توکن را در اختیار نگیرد نمیتواند داده ای را انتقال دهد و بدیهی است تا زمانی که توکن در اختیار کامپیوتر دیگری باشد، هیچ سیستم دیگری حق انتقال اطلاعات را ندارد.

هنگامی که کامپیوتر توکن را در اختیار گرفتفریم داده را بر روی شبکه ارسال خواهد کرد. فریم داده در اطراف حلقه چرخ خواهد زد تا زمانی که به سیستمی که آدرس آن در فریم مشخص شده است برسد. سیستم مقصد اطلاعات را در بافر خود کپی کرده و در وضعیت فریم یادداشت میکند که فریم دریافت شده است.مجددا فریم طول حلقه را طی خواهد کرد تا به سیستم ارسال کننده خود برسد. سیستم ارسال کننده اطلاعات پس از آن فریم را از حلقه بر میدارد و یک توکن جدید را به حلقه باز خواهد گرداند.
در آنِ واحد فقط یک توکن میتواند در شبکه فعالیت داشته باشد، و توکن فقط میتواند در یک جهت بدور حلقه بچرخد. این که جهت چرخش توکن در جهت عقربه های ساعت است یا نه اصلا مهم نیست. جهت حرکت توکن بستگی به ارتباطات سخت افزاری دارد. اما بطور منطقی شما میتوانید جهت حرکت آن را در هر سمتی که دوست دارید، تصور کنید. استاندارد IEEE 802.5 میگوید که جهت چرخش در جهت چرخش عقربه های ساعت است اما استانداردی که IBM تعریف میکند خلاف این است.عبور توکن در سطح حلقه دائمی و قطعی است؛ به این معنی که یک کامپیوتر نمیتواند هر زمانی که دلش بخواهد توکن را در اختیار بگیرد؛ چرا که در یک محیط CSMA/CD قرار دارد. اگر توکن موجود باشد، کامپیوتر میتواند از آن استفاده کند.

این توضیحات را بهبود دهید!
در مرکز دانش وبسایت مفتاح، همه کاربران میتوانند در تولید علم مشارکت داشته باشند؛ با استفاده از گزینه های زیر به کامل کردن یا بهبود اطلاعات موجود کمک کنید تا پس از بازبینی، تحت حساب کاربری خودتان منتشر شود.
بهبود توضیحات این واژه
پاسخ به سوالات تخصصی
امتیاز دهید:
برچسب ها:
۲۶ فروردین ۱۴۰۰     بازدید: ۱۳۸    
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف