تلفن: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
ایمیل: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
ورود به تیکتینگ ثبت نام
مرکز دانش IT
فرهنگ واژگان تخصصی

Network Time Protocol (NTP)

پروتکل زمان شبکه

بعضی از برنامه‌هایی که در سرور نصب می‌شوند ممکن است حساس به مؤلفه زمان باشند به عبارتی در یک شبکه ما به دنبال آن هستیم که کلاینت برنامه با سرور اختلاف زمانی بسیار کم در حد یک ثانیه و حتی کمتر از آن داشته باشد. برای آنکه این اختلاف زمانی را کم کنیم از ابزار Time server بهره می‌گیریم، پس از راه‌اندازی Time Server به سراغ تنظیم کلاینت‌ها می‌رویم و طوری آن را کانفیگ می‌کنیم که زمانشان را از Time Server بگیرند. در واقع کلاینت‌ها درخواستی که مبنی بر دریافت زمان است را در قالب فرمت پروتکل زمان شبکه (به انگلیسی: Network Time Protocol) به (اختصار NTP) ارسال می‌کند و پاسخ را نیز از Time Server با همین فرمت دریافت خواهد کرد.
برای گره‌هایی که متصل به دامنه اینترنتی‌اند، PDC به عنوان یک Time Server عمل می‌کند و سایر کلاینت‌ها Time خود را با زمان این سرور (رایانه) کانفیگ می‌کنند. زمانی که ترافیک شبکه زیاد باشد، به Time Server ایراداتی وارد است به دلیل آنکه رسیدن Time از Time Server به کارخواه خود زمانبر خواهد بود لذا اختلاف زمانی که بین Server و Client داشتیم بیشتر خواهد شد. همان طور که پیش تر گفتیم هدف ما این است اختلاف زمانی کم شود.
برای حل این مشکل در شبکه‌هایی که ترافیک بالایی دارند به جای تعریف یک Time Server از چند Time Server استفاده می‌کنیم.
هر Client با توجه به Time Server خود اختلاف زمانی خاص خود را خواهد داشت لذا می‌توانیم بگوییم زمان Clientهای سرور نیز با هم فرق دارند. زمانی که در یک شبکه با دامنه مشخص از اشتراک گذاری اشتراک پرونده فایل یا دستگاه چاپگر یا اسکنر استفاده می‌کنیم گاهی به دلیل اختلاف زمانی Client با سرور فایل یا سرور دستگاه‌هایی مانند چاپگر یا پویشگر تصویر اسکنر پیغام "Authentication failed" (بیشتر*) نمایش داده می‌شود، به عبارتی شرط تصدیق اتصال نقض وبا شکست مواجه می‌شود. راه حل پیشنهادی آن است که از تعداد بیشتری Time Server استفاده کنیم یا دست کم Time Serverهایی که در اختیار داریم را در شبکه طوری قرار دهیم که در مقابل هم و در نقاط متفاوت نصب شوند با این کار اندکی اختلاف زمانی را کاهش می‌دهیم.
این احتمال وجود دارد که کلاینت موجود در شبکه رایانه‌ای در یک زمان واحد به سرورهای زمانی مختلف در شبکه درخواست خود را روی قرارداد داده‌نگار کاربر بفرستد که در این حالت client به‌طور خودکار کوتاه‌ترین زمان را انتخاب می‌کند.

این توضیحات را بهبود دهید!
در مرکز دانش وبسایت مفتاح، همه کاربران میتوانند در تولید علم مشارکت داشته باشند؛ با استفاده از گزینه های زیر به کامل کردن یا بهبود اطلاعات موجود کمک کنید تا پس از بازبینی، تحت حساب کاربری خودتان منتشر شود.
بهبود توضیحات این واژه
پاسخ به سوالات تخصصی
امتیاز دهید:
برچسب ها:
۱۳
ترافیک شبکه
۱۷ مهر ۱۳۹۸     بازدید: ۱۰۵۳    
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

5 پیام جدید!
خانه خدمات محصولات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش

لطفاً تست هویت سنجی را تکمیل نمایید.

انصراف