مرکز تماس: 42922-021
صدای مشتری: 88844430-021
پست الکترونیک: info‌@‌mef‌tah‌.c‌om
اخبار/مقالات

پدیده‌ای به نام زایلینکس

امروزه روح سیستم‌های پردازشی بیش از هر زمان دیگری در زندگی ما جریان دارد. خوشبختانه، در سال‌های اخیر رشد و بلوغ آگاهی کاربران به‌شدت افزایش یافته است که این موضوع می‌تواند یکی از نشانه‌های پیشرفت کشور در حوزه تکنولوژی‌های مدرن باشد. این مهم موجب شده است بسیاری از کاربران با انواع سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و برخی از تعاریف فنی دستگاه‌های پردازشی آشنا شوند. تاکنون در خصوص کارایی و ساختار سخت‌افزارهایی چون پردازنده، کارت گرافیک و حتی تراشه‌های مجتمع (SoC) مطالب زیادی نگاشته شده، اما کمتر به تراشه‌های قابل برنامه‌ریزی پرداخته شده است.

در سه سال اخیر تراشه‌های FPGA با ورود به حوزه‌های مختلف به‌ویژه الکترونیک دیجیتالی، تحول عظیمی را در بخش‌های مختلف صنعت رقم زده‌اند. این تراشه‌ها امروزه در شمار زیادی از پروژه‌های مخابراتی، ارتباطی و دستگاه‌های مجتمع پردازشی به کار گرفته می‌شوند. بیشترین سیکل‌های عملیاتی تراشه‌های FPGA بر روی چرخه‌های وسیعی چون پردازشی، کنترلی و مدیریت از راه دور متمرکز است. کاربران قادر‌‌ند هر نوع دستور‌العمل با الگوریتم‌های پردازشی پیچیده را برای این تراشه‌‌ها تعریف و پیکربندی کنند تا به دور از اعمال نظر کنترلر‌های متعدد، فرامین با سرعت زیاد اجرا شوند. حتی در مقوله اینترنت اشیا، این تراشه‌‌ها می‌توانند پیچیدگی ارتباطات و لینک‌های ایجادشده میان دستگاه‌های مختلف در سرتاسر جهان را به ساده‌ترین شکل و با کمترین هزینه برقرار کنند. 

در حال حاضر، چند شرکت انگشت‌شمار به طراحی و تولید تراشه‌های انعطاف‌پذیر و قابل برنامه‌ریزی FPGA مشغول هستند. «Xilinx» یکی از بزرگ‌ترین سازندگان نیمه‌هادی‌های برنامه‌پذیر در جهان است. در حقیقت زایلینکس پدر تراشه‌های FPGA و سازنده تجهیزات منطقی برنامه‌پذیر است که با بیش از ۳۵۰۰ ثبت اختراع از پیشگامان فناوری مدرن تراشه‌های برنامه‌‌پذیر محسوب می‌شود. محصولات این شرکت ترکیبی از مدل‌های برنامه‌نویسی و دستگاه‌های قابل برنامه‌ریزی در گروه FPGAها، تراشه‌های مجتمع SoC و آی‌سی‌های سه بعدی (۳D ICs) است. در حال حاضر تراشه‌های زایلینکس در حوزه‌هایی چون دستگاه‌های هوشمند صنعتی، مودم‌ها و روترهای بی‌سیم نسل چهارم و پنجم، اینترنت اشیای صنعتی و ابررایانه‌ها استفاده می‌شوند. در سال‌‌های اخیر، تراشه‌‌های برنامه‌پذیر این شرکت با پیکربندی واحدی شامل سیلیکون‌های FPGA در کنار SoCهای شرکت آرم (عموماً پردازنده‌های سری کورتکسA) تولید و عرضه شده‌اند. اما در سال جاری میلادی زایلینکس تعریف جدیدی را برای اکوسیستم محصولات خود در پیش گرفته است. تولید تراشه مجتمع Zynq 7000 با یک هسته‌ پردازشی و مجهز به تراشه داخلی FPGA و مدل‌های اسپارتان ۷ و آرتیکس ۷ با قیمت پایین، نشان می‌دهد که این شرکت مسیر دشوار خودکفایی را به‌خوبی طی کرده است.

اسپارتان ۷ جدید زایلینکس با لیتوگرافی ۲۸ نانومتر توسط شرکت TSMC تولید شده که اندازه Die‌ آن تنها هشت میلی‌متر است. اسپارتان ۷ برای به کارگیری در سنسورها و اتصالات هوشمند طراحی شده، اما آرتیکس ۷ تراشه‌ای است که برای بازار تجهیزات پردازش سیگنال در نظر گرفته شده است.

اما داستان «زینک ۷۰۰۰» کمی متفاوت است. اگرچه زایلینکس استفاده از دو یا چهار هسته کورتکس A53 را در نسخه‌های بعدی این تراشه در دستور کار داد؛ Zynq 7000 ترکیبی از پردازشگر تک‌هسته‌ای کورتکس A9 شرکت آرم (به عنوان زیرسیستم)، لایه ایمنی و امنیتی و تراشه FPGA مجزا است. زینک ۷۰۰۰ تراشه‌ای تمام‌عیار و کامل برای سیستم‌های پردازشی است که علاوه بر قابلیت برنامه‌ریزی، امکان عرضه یک تراشه مجتمع و کامل با قیمت پایین‌تر، ظرفیت و توان بیشتر و همچنین بهبود مؤلفه‌های امنیتی (با استفاده از اتصالات InterChip بر روی سطح سیلیکون) را فراهم ساخته است. شرکت زایلینکس اعلام کرده که مدل زینک ۷۰۰۰ را برای سیستم عامل مورد استفاده در اینترنت اشیای صنعتی نظیر دستگاه‌های پزشکی از راه دور، کارخانه‌ها، سیستم‌‌های نظارتی، روباتیک و حمل‌و‌نقل بهینه‌سازی کرده است.

در هفته‌های اخیر و برای جذب مشتری، زایلینکس قیمت هر سه مدل Zynq 7000، Spartan 7 و Artix 7 را کاهش داده است. این تراشه‌ها در نیمه اول ۲۰۱۷ به صورت انبوه در اختیار سازندگان دستگاه‌های دیجیتالی و صنعتی قرار خواهد گرفت.

برچسب ها:
١
ARM
١
Zynq 7000
٧
اخبارIT
١
زایلینکس
١٠
فروش سرورHP
١
روح سیستم‌های پردازشی
١
سیستم‌های پردازشی
١
تکنولوژی‌های مدرن
۴٣
اخبار فناوری اطلاعات
٣٣
اخبار IT
١
اخبار سخت‌افزار
١٧
اخبار
۴١
مجله فناوری
١
مجله
١
تعاریف فنی دستگاه‌های پردازشی
١
دستگاه‌های پردازشی
١
تراشه‌های قابل برنامه‌ریزی
١
تراشه‌های FPGA
١
FPGA
١
Field-programmable gate array
١
دستگاه‌های مجتمع پردازشی
١
الگوریتم‌های پردازش
١
کنترلر‌
٨
اینترنت اشیا
١
تراشه‌های انعطاف‌پذیر و قابل برنامه‌ریزی
١
تراشه‌های انعطاف‌پذیر
١
Xilinx
١
نیمه‌هادی‌های برنامه‌پذیر
١
پدر تراشه‌های FPGA
١
روترهای بی‌سیم نسل چهارم
١
تجهیزات منطقی برنامه‌پذیر
١
مدل‌های برنامه‌نویسی
١
دستگاه‌های قابل برنامه‌ریزی
١
راشه‌های مجتمع SoC
١
آی‌سی‌های سه بعدی
١
3D ICs
١
دستگاه‌های هوشمند صنعتی
١
مودم
٩
روتر
۵
روترهای بی‌سیم
٢
اینترنت اشیای صنعتی
١
ابررایانه‌ها
١
پیکربندی واحد
١
سیلیکون‌های FPGA
١
شرکت آرم
١
کورتکسA
١
تراشه مجتمع Zynq 7000
١
هسته‌ پردازشی
١
تراشه داخلی
١
اسپارتان ۷
١
آرتیکس ۷
١
زینک ۷۰۰۰
١
کورتکس A53
١
کورتکس A9
١
تراشه مجتمع
١
اتصالات InterChip
١
دستگاه‌های پزشکی از راه دور
١
سیستم‌‌های نظارتی
۶٩
فروش سرور
۴٢
فروش تجهیزات شبکه
٣٣
فروش تجهیزات ذخیره سازی
۵٣
قیمت سرور
۴٢
قیمت تجهیزات شبکه
٣۴
قیمت دیتا سنتر
۵۶
خرید سرور
۴۶
خرید تجهیزات شبکه
٣٨
خرید تجهیزات ذخیره سازی
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷     بازدید: ٢٨٧     دسته بندی: اخبار عمومی
درج دیدگاه
- برای درج دیدگاه میتوانید بصورت مهمان نظر بگذارید یا عضو شوید یا وارد شوید.
نام: *
آدرس ایمیل:
متن دیدگاه: *
ارسال
از نو
۶٩
فروش سرور
۵۶
خرید سرور
۵٣
قیمت سرور
۵١
افزایش امنیت شبکه
۵٠
آموزش امنیت شبکه
۴٩
حمله سایبری
۴٨
امنیت سیستم
۴٨
افزایش امنیت سایبری
۴٧
حفره‌های امنیتی
۴٧
رخنه‌های امنیتی
۴٧
الزامات امنیت سایبری
۴٧
رخنه‌های امنیت سایبری
۴۶
حفره‌های امنیت سایبری
۴۶
خرید تجهیزات شبکه
۴۵
شناسایی حملات امنیتی
۴۵
مشکلات امنیت سایبری
۴۵
دوره های امنیت شبکه
۴۵
دفاع در برابر مخاطرات امنیتی
۴۴
بهینه‌سازی امنیت سایبری
۴۴
دفع حملات امنیتی
۴۴
حمله هکری
۴۴
حفره‌ امنیتی
۴۴
حمله‌های سایبری
۴۴
الگوهای امنیتی
۴۴
قطع خدمات ناشی از حمله سایبری
۴۴
آزمون امنیتی
۴٣
سوء استفاده از اشکالات امنیتی
۴٣
اخبار فناوری اطلاعات
۴٣
تست امنیت
۴٣
شناسایی زمان حمله سایبری
تمامی حقوق برای شرکت مفتاح رایانه افزار (سهامی خاص) محفوظ میباشد.
کاربر مهمان
پشتیبان آفلاین
ثبت نام
ورود
ایمیل/موبایل:
رمز عبور:
قبلاً در سایت عضو نشده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کردید؟

برقراری ارتباط با پشتیبان آنلاین، در ساعات کاری مهیاست. اما اکنون میتوانید تیکت ایجاد کنید یا جهت ارسال ایمیل به مفتاح فرم زیر را پر کنید؛ ما در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

نام کامل:
آدرس ایمیل:
متن پیام:
5 پیام جدید!
خانه خدمات مرکز دانش دوره های آموزشی سامانه پرسش و پاسخ فرهنگ واژگان تخصصی اخبار و مقالات چندرسانه‌ای ویدئو ها دانلود ها درباره ما همکاری با ما فرصت های شغلی تماس با ما ناحیه کاربری تیکت های پشتیبانی ایجاد تیکت تنظیمات کاربری
رسانه مفتاح
مرکز دانش