• fa
مفتاح رایانه افزار | جایگزینی مناسب در احراز هویت برای پسورد

جایگزینی مناسب در احراز هویت برای پسورد

تکنولوژی همواره در حال تحول است بنابراین ناگزیر است که روش های استفاده از آن نیز مورد تغییر و تحول قرار بگیرد. در گذشته نه چندان دور، پسوردها و پین کدها تنها دو گزینه مطرح در زمینه تشخیص هویت بودند اما امروزه گزینه های دیگری مثل الگوهای خطی امنیتی، الگوهای ضربه ای، اسکنرهای اثر انگشت و اسکنرهای عنبیه چشم نیز موجود هستند. علاوه بر این، شرکت های متعددی هم اکنون در حال تست راه حل های دیگری برای تشخیص هویت کاربران هستند که جدیدترین آنها، تصاویر سلفی همیشگی خودمان است.
البته اگر بخواهیم دقیق تر به این روش در حال تست نگاه کنیم، باید نام تشخیص چهره را روی آن بگذاریم اما توضیح ساده و مختصر آن تصاویر سلفی خواهد بود. مستر کارت در اوایل امسال اولین سرویس پرداخت سلفی خود را در قالب یک اپلیکیشن موبایلی معرفی کرد که Identity Check Mobile نام داشت. این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد که به صورت آنلاین از کارت های اعتباری خود استفاده کنید تا هویتتان را از طریق دوربین سلفی گوشی موبایل احراز کنید. در واقع شما باید به دوربین نگاه کرده و به هنگام درخواست اپلیکیشن، یک چشمک بزنید تا اپلیکیشن مطمئن شود که کسی در حال سو استفاده از تصویر شما نیست.

 

 

با وجود اینکه Identity Check Mobile هم اکنون در مرحله آزمایشی قرار دارد، اما به نظر می رسد که مسترکارت از پذیرش اولیه آن راضی بوده و برنامه های بلند مدتی را برای این سرویس در سر می پروراند. مستر کارت تنها شرکتی نیز که روش سلفی را به عنوان گزینه ای برای تشخیص هویت دیجیتال خود معرفی کرده است. چرا که اوبر همیشه در صحنه نیز در حال استفاده از روش های احراز بیومتریک است تا بتواند هویت رانندگانش را تشخیص دهد. در این روش از رانندگان اوبر درخواست می شود که با استفاده از اپلیکیشن داخلی اوبر، یک تصویر سلفی از خود ثبت کرده و آن را به برنامه ادراکی مایکروسافت (Microsoft’s Cognitive Services program) ارسال کنند تا تصاویر سلفی آنها ارسالی با تصاویر از پیش ثبت شده مطابقت داده شود. بر خلاف اینکه بسیاری از تصاویر موجود در دیتابیس مایکروسافت دارای کیفیت بالایی نیستند، اوبر اعلام کرده که می تواند حدود ۹۰ درصد سلفی های دریافتی را شناسایی کند. شرکت انگلیسی HSBC نیز با استفاده از یک سرویس مشابه به مشتریانش اجازه می دهد که هویت آنلاین خود را با استفاده از تصاویر سلفی احراز کنند و این تصاویر نیز با تصویر گواهی نامه رانندگی آنها تطبیق داده می شود. در مجموع روش تشخیص هویت سلفی و فراگیری آن می تواند در آینده نزدیک به شکوفایی برسد چرا که رفته رفته گوشی های بیشتری قادر به تصویر برداری سلفی هستند و هر روزه تعداد بیشتری از آنها به بازار می آیند. با توجه به این واقعیت و گزارش اخیر در مورد اسکنرهای عنبیه چشمی که به دستگاه های مقرون به صرفه نیز راه پیدا خواهند کرد، احتمال اینکه استفاده از پسوردها و پین کدها به تاریخ بپیوندد نیز چندان دور از ذهن نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
آگاه شدن از